Článek
Švédská média nejen podle agentury AP tvrdila, že tamní akademie věd oznámila vítěze letošní Nobelovy ceny za chemii předčasně. Předseda Nobelova výboru pro chemii Johan Aqvist reagoval, že šlo o chybu a že výbor bude o laureátech teprve rozhodovat. Avšak dané informace se posléze potvrdily i oficiálně.
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 4, 2023
The Royal Swedish Academy of Sciences has decided to award the 2023 #NobelPrize in Chemistry to Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus and Alexei I. Ekimov “for the discovery and synthesis of quantum dots.” pic.twitter.com/qJCXc72Dj8
Kvantové tečky jsou nanokrystaly z polovodičového materiálu o průměru kolem dvou až deseti nanometrů (nanometr je jedna miliardtina metru). Jejich malé rozměry jim propůjčují kvantové vlastnosti zcela odlišné od látek, ze kterých jsou vytvořeny. Díky zvýšené fluorescenci jsou používány např. při výrobě displejů a osvětlení či v medicíně a biologii při označování buněk.
„Katalyzují chemické reakce a jejich jasné světlo dokáže chirurgovi osvítit rakovinnou tkáň,“ doplnili akademici.
„Laureáti Nobelovy ceny úspěšně vytvořili částečky tak malé, že jejich vlastnosti určuje kvantový fenomén. Částečky nazývané kvantové tečky mají nyní obrovský význam v nanotechnologiích,“ uvedl ve svém zdůvodnění Nobelův výbor pro chemii.
Upozornil, že technologie má velkou budoucnost při výrobě elektroniky, senzorů, solárních panelů nebo při kódované kvantové komunikaci.
Learn more about the 2023 #NobelPrize in Chemistry
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 4, 2023
Press release: https://t.co/BGKlFoyT7A
Popular information: https://t.co/27fOMthjC6
Advanced information: https://t.co/8eAnDVtM9k pic.twitter.com/M33UpKHGeV
Bawendi (62) je Američan francouzského a tuniského původu, který patří k průkopníkům v oblasti výzkumu a vývoje koloidních kvantových teček a působí na Massachusettském technickém institutu (MIT). Brus (80) je profesorem fyziky a chemie na Kolumbijské univerzitě a Rus Jekimov (78) působí v americké výzkumné společnosti Nanocrystals Technology.
„Dozvěděl jsem se to až z telefonátu“
Udělování ceny za chemii vzbudilo rozruch, jelikož jak jsme již informovali, jména nositelů byla veřejně známá předem. Informaci, kterou jindy švédská akademie úzkostlivě tají až do oficiálního oznámení, obsahoval e-mail, který instituce ráno zřejmě omylem rozeslala švédským médiím.
Švédská akademie věd zveřejnila Nobelovu cenu za chemii předčasně
„Tisková zpráva odešla ze zatím neznámých důvodů. Dnes dopoledne jsme se ze všech sil snažili zjistit, co přesně se stalo. Je to politováníhodné, litujeme toho, co se přihodilo,“ komentoval před médii únik informací generální tajemník Královské švédské akademie Hans Ellegren.
Nejmladší z čerstvých nobelistů, Američan Bawendi, na tiskové konferenci řekl, že je „velmi překvapený, ospalý, šokovaný… a poctěný“. Uvedl také, že se vzhledem k časovému posunu o předčasném úniku informací nic nedozvěděl a o udělení Nobelovy ceny poprvé slyšel až v telefonátu od švédské akademie.
Před rokem Nobelovu cenu za chemii dostali Američané Carolyn Bertozziová a Barry Sharpless a také Dán Morten Meldal za revoluční způsob spojování molekul.
Nobelova cena pro tři chemiky za revoluční spojování molekul. Jeden z nich ji dostává podruhé
Udělování Nobelových cen probíhá každoročně ve stejném pořadí, kdy se jako první o ocenění v pondělí dozvědí laureáti ceny za lékařství, o den později se oznamují jména nositelů ceny za fyziku. Po oznámení cen za chemii následuje ocenění za literaturu, za mír a za ekonomii.
Slavnostní předání cen je plánované na 10. prosince, tedy na výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. S cenou se letos pojí odměna ve výši 11 milionů švédských korun (23 milionů Kč).