Článek
Vědci pracující pod hlavičkou Zdravotní iniciativy lékařů pro radiaci a životní prostředí (PHIRE) analyzovali podle deníku The Daily Telegraph během posledních 21 let celkem 79 241 zhoubných mozkových nádorů. Zjistili, že v Anglii stoupl výskyt GBM z 1250 případů v roce 1995 na téměř tři tisíce v roce 2015, tedy více než dvojnásobně.
Za příčiny růstu označil vedoucí studie Alasdair Philips hlavně zintenzivňující se používání mobilů a jiných bezdrátových telefonů, ale i vyšší vystavení těla radiaci kvůli častému rentgenování a CT skenování, jakož i účinky odpadu z atomových bomb v atmosféře.
Studie prý jen spekuluje
PHIRE tvrdí, že růst GBM byl dosud „maskován“ klesajícím výskytem jiných mozkových nádorů. Kevin McConway z britské Open University připustil, že „jiné studie v jiných částech světa zjistily podobný růst“, připomněl ale, že autoři nynější studie „nezkoumali žádná nová data, co se týká možné příčiny růstu GBM“.
„Tato studie nezkoumá ani neodhaluje příčiny tohoto růstu, jen spekuluje o možných příčinách, jako jsou vlny vyzařované mobily. Chybějí důkazy o souvislosti mezi mobilními telefony a mozkovými nádory,“ smetl celou studii Andrew Sharrocks, profesor z Manchesterské univerzity. Kritičtí byli i další britští akademici.