Článek
„I když musíme provést další výzkum v této oblasti, zjištění ohledně významu špatných snů a nočních můr by mohla naznačovat, že jedinci, kterým se ve vyšším věku bez zjevného spouštěče začnou měnit sny, by měli vyhledat lékařkou pomoc,” uvedl podle televize Sky News spoluautor studie Abidemi Otaku.
Parkinsonova choroba je onemocnění mozku, které způsobuje nechtěné nebo nekontrolovatelné pohyby, jako jsou třes, ztuhlost a potíže s rovnováhou a koordinací. Příznaky se obvykle rozvíjejí postupně a časem se zhoršují. S postupujícím onemocněním mohou mít lidé potíže s chůzí a řečí.
Ve 33 letech Romaně diagnostikovali Parkinsonovu nemoc. Mozková stimulace oddaluje špatné dny
Studie publikovaná na webu eClinicalMedicine se opírala o data 3818 mužů starších 67 let zapojených do americké studie osteoporotických zlomenin. Žádný z těchto mužů na začátku studie Parkinsonovu chorobu neměl. Lidé, kteří uvedli, že měli znepokojivé sny alespoň jednou týdně, byli po ukončení studie sledováni, aby se zjistilo, zda je u nich větší pravděpodobnost rozvinutí Parkinsonovy choroby. Během sedmiletého sledování bylo diagnostikováno 91 případů, většina v prvních pěti letech výzkumu. Výzkumníci zjistili, že u lidí, kteří měli v prvních pěti letech pravidelně noční můry, byla více než třikrát vyšší pravděpodobnost rozvinutí Parkinsonovy choroby.
Čeští vědci umějí stanovit prognózu Parkinsonovy choroby podle typu poruchy řeči
Výzkumníci nyní plánují využít elektroencefalografii (EEG), která zaznamenává mozkovou aktivitu, k tomu, aby prozkoumali biologické důvody změn snů. Zároveň chtějí výzkum rozšířit, aby do něj byly zapojeny i ženy a lidé s různou anamnézou, včetně těch s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba. Odborníci doufají, že výzkum prvních známek rozvíjejícího se onemocnění pomůže zlepšit léčbu.