Článek
„V průzkumu jsme se ptali českých studentů také na to, jaké pracovní uplatnění by v budoucnu preferovali. Oproti jiným zemím se jich více vidí jako zaměstnanci menších firem nebo ve státní správě. Naopak korporáty je lákají méně než Rakušany, Španěly či Rumuny. Tři z deseti českých studentů chtějí podnikat, ať už v rámci vlastní firmy, nebo na volné noze,“ uvedl Radek Schich, ředitel GTS Alive v Česku.
Jedna z otázek také směřovala k tomu, co bude pro studenty v budoucnu vyšší prioritou: rodina, nebo kariéra? Podle dvou pětin to budou brát nastejno, dalších 28 procent upřednostňuje kariéru a 27 procent má za důležitější rodinu. Sedm procent zatím neví.
Nespokojení Slováci
Pozoruhodný byl kontrast mezi českými a slovenskými studenty v pohledu na politickou situaci v zemi. Nadšení neprýští ani z jedné skupin. Za spíše dobrou ji má 30 procent českých studentů, za spíše špatnou 43 procent a za velmi špatnou 17 procent. Devět procent neví.
Naproti tomu jen podle čtyř procent slovenských studentů je politická situace v jejich zemi spíše dobrá, pro třetinu je spíše špatná, ovšem 56 procent se shodlo, že je velmi špatná.
Zároveň jen dvě pětiny Slováků jsou spokojeny s životem na Slovensku, což je nejhorší výsledek ze všech zapojených zemí. V případě Čechů je to kolem 80 procent, ale vůbec nejspokojenější jsou Rakušané a v závěsu za nimi Němci.