Článek
Technická univerzita v Eindhovenu každoročně pořádá mezinárodní studentskou soutěž SensUs, kde studentské týmy z celého světa soutěží ve vytvoření prototypu biosenzoru. Cílem soutěže je dát studentům možnost využít své znalosti a podílet se tak na vývoji senzorů, které mohou být využívány v praxi.
Do soutěže se mohou přihlásit týmy složené ze studujících bakalářských a magisterských programů. Ti následně mají necelý rok na to, aby sestavili prototyp biosenzoru, který bude splňovat zadání a kritéria daného ročníku.
Prototyp senzoru může pomoci pacientům s nemocí ledvin
Letos bylo hlavním tématem onemocnění ledvin. Týmy měly za úkol sestrojit senzor, který by dokázal kontinuálně detekovat množství kreatininu ve tkáňovém moku. V praxi by takový senzor mohl pomoci pacientům, kterým hrozí akutní selhání ledvin.
Novou kontrastní látku chtějí vědci použít pro magnetickou rezonanci i emisní tomografii
Kreatinin je odpadní látka vylučovaná primárně ledvinami. Pacienti s onemocněním ledvin musí pravidelně sledovat hladinu kreatininu v krvi, protože jeho hodnota vypovídá o tom, jak ledviny pracují.
Onemocnění pacientům výrazně snižuje kvalitu jejich života, protože musí často docházet na kontroly do nemocnice a pravidelně absolvovat odběry krve. Zařízení, které by dokázalo detekovat množství kreatininu ve tkáňovém moku, by jim tak mohlo výrazně usnadnit život. Akutní selhání ledvin přitom každoročně postihne až 13 milionů lidí po celém světě.
Nápad zúčastnit se této prestižní soutěže přišel přímo od studentů VŠCHT. Tým vznikl z iniciativy Daniela Křížka, kterého inspirovala jeho stáž v Nizozemsku. „Byla to velká výzva, v prvé řadě dát dohromady tým nadšených studentů a následně celý biosenzor,“ vysvětluje student.
Český tým byl složený ze 13 studujících bakalářských a magisterských programů napříč fakultami VŠCHT. Soutěže se zúčastnilo celkem 18 studentských týmů především z evropských univerzit, ale také z USA, Kanady a Číny.
Nový nanomateriál z Olomouce okamžitě odhalí antibiotika ve vodě
Týmy mohly se svými prototypy biosenzorů soutěžit ve čtyřech kategoriích. Tým z VŠCHT zvítězil v kategorii Analytical Performance, kde se hodnotilo sestrojení prototypu, jeho řešení a funkčnost. Domácí tým z TU Eindhoven se ve stejné kategorii umístil druhý a jako třetí skončil tým ze Švýcarska.
Další soutěžní kategorie Innovation spočívala v hodnocení samotného nápadu a originality, kategorie Translation Potential v hodnocení sestaveného business plánu a možnosti převodu technologie do praxe a čtvrtá kategorie Public Inspiration se týkala popularity týmu na základě veřejného hlasování.
„Náš prvotní prototyp biosenzoru ještě není zdaleka dokončený a dostatečně malý pro potenciální nošení a využití v praxi, ale na finále soutěže v Eindhovenu se setkal s velkým úspěchem. V principu využívá průtočný systém s kaskádou enzymů, které přeměňují kreatinin za vzniku peroxidu vodíku. Ten je dále detekován pomocí redoxní reakce na přítomné elektrodě. Ve vývoji nás mimo naší školy podpořily i některé firmy a další instituce,“ dodává Jiří Kohout, magisterský student VŠCHT Praha.
Samotné finále soutěže se uskutečnilo na konci srpna, Novinky na tuzemský úspěch nedávno upozornil mluvčí pražské vysoké školy Michal Janovský.