Článek
Studenti si podle prohlášení uvědomují, že jakákoli pomoc z jejich strany je v současné situaci důležitá. Proto také řada studentů v nemocnicích dobrovolně pomáhá.
Medici se také obávají, že i přes očkování nebudou dostatečně chráněni. Upozorňují na to, že plnou ochranu má člověk až dva týdny po podání druhé očkovací dávky.
Pomoc mediků v nemocnicích, které se potýkají s velkou zátěží kvůli pandemii covidu-19, by ale měla podle organizace zůstat dobrovolná a na uvážení každého studenta.
Ministři schválili pracovní povinnost studentů, budou mít nárok na očkování
Ohrožení výuky i budoucího povolání
Organizace se obává, že pracovní povinnost mediků může mít nebezpečné dopady na budoucnost zdravotnictví v Česku.
Podle Babiše maturity nejsou nutné, zaměstnavatelé je nevyžadují
„Přes veškerou snahu výuka na lékařských fakultách nyní neprobíhá na 100 procent a v kombinaci s pracovní povinností může ohrozit připravenost studentů pro budoucí povolání lékařů. Přes veškerou úctu k práci ošetřovatelů a zdravotních sester si myslíme, že práce mediků na těchto pozicích nenahradí výuku, medici nezískají potřebné znalosti a nenaučí se, jak je prakticky aplikovat,” uvedla v prohlášení.
Je potřeba povolat k povinné zdravotní službě ambulantní specialisty, studenti pomáhali už několik měsíců.
Medici se také obávají, že i přes očkování, které kvůli práci v nemocnicích absolvují, nebudou dostatečně chráněni. Upozorňují na to, že plnou ochranu má člověk až dva týdny po podání druhé očkovací dávky.
Do nemocnic na Karlovarsku se přihlásilo 134 dobrovolníků – lékařů i sester
„Z těchto dvou nejzávažnějších důvodů vyjadřujeme silný nesouhlas se zavedením pracovní povinnosti. (...) Apelujeme tedy na vládu, aby zvážila, zda je vyhlášení pracovní povinnosti opravdu nutné a aby případně její pokračování zrušila,” poznamenala organizace.
I pro vybrané středoškoláky
Vláda nařídila pracovní povinnost nejen pro mediky z některých ročníků, ale i pro studenty nelékařských oborů a také pro žáky třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol. Povolat studenty do nemocnic mohou hejtmani a pražský primátor.
Blatný chystá pracovní povinnost i pro středoškoláky
Už minulý týden se brněnská Masarykova univerzita (MUNI) ohradila proti vyhlášení pracovní povinnosti studentů pomáhat v nemocnicích. Rektor Martin Bareš prohlásil, že je potřeba povolat k povinné zdravotní službě ambulantní specialisty a že studenti pomáhali už několik měsíců.
Podle univerzity je to krok nesprávným směrem, který nepřináší dlouhodobé řešení a do současné situace vnese další chaos.
Vraťte do škol nejen mediky, vyzývá rektor Masarykovy univerzity
Podle mluvčího MUNI Pavla Žáry se k nesystémovému řešení vyjádřila i Asociace děkanů lékařských fakult ČR s tím, že již třetí vyhlášení pracovní povinnosti ohrožuje kvalitu výuky a může mít negativní dopad na celou společnost.