Článek
Sara Lee Krogová (29) studuje design v městečku Kolding na jihu Dánska. Ke svému nápadu dospěla zajímavou oklikou: podílela se na návrzích pro obklady stěn vyrobených ze speciálního materiálu, jenž dokáže čistit vzduch v místnosti, například od výparů z jedovatých rozpouštědel nebo od zplodin aut.
Kašel s rouškou a bez ní. Je v tom extrémní rozdíl
Během testů narazila i na to, že proces očisty – tzv. fotokatalytické samočištění – ničí také choroboplodné zárodky, viry či bakterie. To bylo v lednu, kdy si většina Dánů pod pojmem „Corona“ představovala spíše značku piva než znamení nové hrozby.
Zbývá však ještě spousta práce
Pak se však ukázalo, že svět se potýká s pandemií koronaviru, a její profesor jí dal za úkol najít materiál, který by se dal použít nejen k výrobě velkých obkladů na stěny, ale i pro ústenky. „Ptali jsme se sami sebe, zda by princip deaktivace virů nefungoval i v malém měřítku – od zdí jsme přešli k tělu, k obličeji,“ řekla Krogová.
SARA DESIGNS ANTIVIRAL FACE MASKS: Design student Sara Lee Spanggaard Krog's MA project has caught the attention of...
Zveřejnil(a) Design School Kolding dne Středa 12. srpna 2020
Princip vysvětluje poměrně jednoduše: „Funguje to tak, že se do masky umístí oxid kovu.“ Když je pak tato látka ozařována ultrafialovým zářením, ničí organické látky, jako jsou viry nebo bakterie, v roušce. Tento proces lze opakovat, proto mají masky vybavené oxidy a drobnými ultrafialovými lampičkami obrovskou výhodu v tom, že je lze používat opakovaně.
Spoléhat se na roušky je nebezpečné, tvrdí švédský epidemiolog
Jako zdroj energie pro lampičky v tkanině ústenky slouží nevelká baterie, obojí spojuje síť kabelů. Otázka tedy zní, jak to zařídit, aby baterie a kabely co nejméně rušily a překážely. Sara Krogová, její profesor a malý tým odborníků, který jim nyní pomáhá, mají tedy stále na čem pracovat. Mladá žena je však přesvědčena, že její nápad má něco do sebe. „Například v Anglii, kde jsou roušky povinné, je lidé často odhazují a ony se pak všude válejí. To je škoda!“ řekla.
Ve hře je i čas
Nelze samozřejmě vyloučit, že epidemie skončí dříve, než se její samočisticí roušky objeví na trhu. Odborníci ale soudí, že i pak bude Sářin nápad skvělý a přínosný.
Dánsko (k 19. srpnu) |
---|
Nakažení: 15 855 |
Nakažení aktuálně: 1705 |
Oběti: 621 |
Budou-li tyto masky účinné jak proti bakteriím a virům, tak třeba proti pylu či různým škodlivým látkám, neměla by být v budoucnu nouze o uživatele: zařadili by se mezi ně nejen lidé s onemocněními dýchacího ústrojí nebo alergici, ale třeba i starší a nemocní lidé, čelící příští, zcela normální chřipkové epidemii.