Hlavní obsah

Studenti z ČR vyšlou do vesmíru vlastní družici, pro misi teď hledají logo

Tým českých středoškoláků LASAR vyšle koncem letošního roku na oběžnou dráhu Země vlastní družici. Z toho důvodu vyhlásil soutěž pro žáky základních a základních uměleckých škol a středoškoláky, ve které hledá pro svoji misi vhodné logo.

Foto: Tým LASAR

Na družici LASARsat pracoval pětatřicetičlenný tým studentů.

Článek

Zájemci, ať jednotlivci, nebo skupiny, mohou nápady posílat do 26. listopadu. Podrobnosti najdou na webových stránkách.

Družice, která představuje výsledek spolupráce studentů s českými kosmickými společnostmi, dostala jméno LASARsat. Ve vesmíru má otestovat laserovou komunikaci směrem ze Země k satelitu. Její tvůrci chtějí, aby sloužila i popularizaci.

„Rádi bychom přiblížili vesmír široké veřejnosti, například pomocí antén pro přijímání signálů ze satelitu, které budeme distribuovat do škol,“ popsal zakládají člen LASARu a student brněnského osmiletého gymnázia Brno-Bystrc Simon Klinga.

Čeští středoškoláci ovládli soutěž NASA s projektem dálkové opravy družic

Věda a školy

„Vylekat“ družici

Cesta LASARsatu do vesmíru začala před půl rokem, kdy tehdy pětičlenný studentský tým zvítězil v prestižní celosvětové soutěži Conrad Challenge v centru NASA, tedy Národního úřadu pro letectví a vesmír, v americkém Houstonu.

V konkurenci dvou tisíc týmů uspěl s nápadem na restartování nefunkčních družic na oběžné dráze.

„Představili jsme metodu, jak by šly opravit družice, kdyby přestaly komunikovat z důvodu softwarové chyby. Přišli jsme s nápadem, že nahoru pošleme silný laserový paprsek, který dostane na solární panely víc energie, než na kolik je družice zvyklá, a ona se, v uvozovkách, vyleká, restartuje – a na základě toho bychom ji dokázali opravit,“ vysvětlil Simon Klinga Novinkám s tím, že silné lasery by rádi využili ke zpomalování částeček kosmického smetí a jejich navedení zpět do atmosféry, kde bezpečně shoří.

Teenageři se mohou zapojit do českého letu do vesmíru. Vybraní zažijí stav beztíže

Domácí

Výhra odstartovala další misi, poletí zadarmo

Právě na základě úspěchu v Houstonu dostali mladí výzkumníci příležitost poslat na oběžnou dráhu vlastní družici a otestovat tak všechny hypotézy.

„Družice bude v podstatě dokonalým terčem na obloze. My na ni budeme mířit laserem ze Země a testovat, na co reaguje, na co ne, kolik energie se nahoru dostane,“ popsal zjednodušeně Klinga. Tým se rozrostl na 35 členů z různých koutů republiky i ze zahraničí.

Foto: Tým LASAR

Studentská družice se na přelomu roku chystá na oběžnou dráhu.

Družici vynese raketa Falcon 9 od společnosti SpaceX Elona Muska. „Je obrovská, vejde se na ni sto, sto padesát družic,“ zmínil Klinga. Občas se tak přihodí, že na poslední chvíli někdo svou účast zruší. SpaceX pak může uvolněné místo nabídnout za méně peněz, nebo dokonce zdarma stálým klientům.

Právě to nastalo v případě LASARsat. „Nabídku na bezplatný start dostala firma Spacemanic, se kterou jsme spolupracovali. Takže jsme nemuseli shánět peníze na start, což bylo super,“ těší Klingu. Podle něj se cena pohybuje v rozmezí milionu až pěti milionů korun. Satelit vyšel přibližně na dva miliony.

Při startu chystá tým živý komentovaný přenos přímo z Kalifornie. Zájemci o neobvyklou podívanou se mohou vypravit také do laserového centra HiLASE v Dolních Břežanech nedaleko Prahy. „Před startem dodáme do škol sety a děti si budou moci s učiteli sestavit jednoduché malé metrové antény a poslouchat, jaké zprávy družice vysílá,“ zmínil.

Foto: Tým LASAR

Nová družice se rodila pod rukama českých a zahraničních studentů.

Tým pak se svým zařízením pohybujícím se na oběžné dráze bude komunikovat z pražského planetária. Instituce v minulosti už svoji družici do vesmíru vyslala, proto disponuje potřebným zázemím.

„Ta družice bohužel přestala před dvěma roky fungovat právě z důvodu softwarové chyby. Planetum-1 tak byla jednou z prvních družic, pro kterou jsme opravu pomocí naší metody zvažovali,“ dodal mladý muž, který se i v budoucnu chce věnovat vesmíru.

„Obrovsky mě to baví, vidím v tom smysl. Určitě chci studovat techniku na vysoké škole, láká mě třeba technická univerzita v nizozemském Delftu, kde mají hodně dobrý program na kosmické aktivity,“ přemítá.

Na otázku, co vlastně rozhodlo, že se vydal tím směrem, s úsměvem odpověděl, že jako malý moc koukal na legendární filmovou ságu režiséra George Lucase Star Wars. „Potom jsem narazil na firmy SpaceX, NASA a zjistil, že to jde dělat i v reálu – a může to být dokonce víc cool než ve filmech,“ uzavřel mladý badatel.

Japonci poslali do vesmíru první dřevěnou družici

Věda a školy

Výběr článků

Načítám