Článek
Institut o tom tento týden informoval v tiskové zprávě.
Výzkumníky zaujal také rozdíl ve výsledcích absolventů gymnázií a odborných středních škol: gymnazisté trpí úzkostmi z veřejného vystupování častěji
„Výsledky jsou rozdílné u pohlaví, typu (absolvované) střední školy a úrovně studia. Naopak věk, národnost a obor studia roli nehrají. Ženy mají oproti mužům až 1,5krát vyšší skóre úzkosti z mluvení než muži. U nebinárních osob je to dokonce dvojnásobek oproti mužům,“ uvedl Tomáš Lintner z Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a institutu SYRI.
Pravděpodobný vliv stereotypů
Doplnil, že rozdíl mezi obavami u mužů a žen může být způsoben mimo jiné všudypřítomným vlivem společenských stereotypů a očekávání.
Úzkosti generace Z aneb Proč tak podléhá obavám z budoucnosti
„Ženy se často potýkají se stereotypy, které zpochybňují jejich kompetenci, zejména ve veřejné a profesní sféře. Toto společenské pozadí může zesílit tlak a úzkost spojenou s veřejným vystupováním,“ uvedl Lintner.
Ještě zranitelnější jsou v tomto ohledu nebinární lidé. Pohybují se v sociálním prostředí, které jejich genderovou identitu často nechápe.
Až čtyřicet procent lidí z LGBTQ+ komunity trápí deprese, scházejí pro ně psychiatři
Výzkumníky zaujal také rozdíl ve výsledcích absolventů gymnázií a odborných středních škol – byl totiž opačný, než vědci předpokládali. Gymnazisté trpí úzkostmi z veřejného vystupování častěji.
„Gymnázia se obecně více zaměřují na výkon, což studenty zřejmě stresuje a odráží se to pak i na jejich obavách z vystupování na vysoké škole,“ doplnil výzkumník.
Úzkost z mluvení na veřejnosti patří mezi nejčastější úzkosti mezi vysokoškolskými studenty. Mnoho vysokoškolských kurzů vyžaduje, aby studenti přednesli projev nebo prezentaci před svými kolegy.
Zahraniční studie dokládají podobné obavy studentů, v USA zjistili vědci, že strach z mluvení na veřejnosti má 61 procent studentů VŠ, průzkum mezi studenty dvou britských univerzit zjistil u 80 procent studentů úzkost z ústních prezentací.