Článek
Příprava nového studijního programu, pro který vrt bude k dispozici, souvisí s měnící se poptávkou po absolventech.
„Klasická geologie, která se zabývá především hledáním a dobýváním surovin, je na ústupu, což dokládá útlum či rušení těžby v řadě dolů v ČR. Na významu naopak nabývají problémy se sanacemi po těžbě či jinak znečištěného životního prostředí a otázky kvality podzemních vod. Právě takové zaměření chceme v budoucnu studentům nabídnout,“ řekl děkan Přírodovědecké fakulty MU Jaromír Leichmann.
S akreditací nového studijního programu Geoenvironmentální rizika a sanace se počítá od roku 2018.
Hydrogeologický vrt bude hluboký 30 metrů, jeho průměr je 16 centimetrů. Pořízení vrtu trvá jeden až dva dny v závislosti na podmínkách.
Leichmann předpokládá, že v prvních metrech budou takzvané antropogenní navážky, které umožní nahlédnout do toho, co se dělo v prostoru fakulty v uplynulých stoletích.
„Zhruba od dvou až pěti metrů hloubky bychom už měli poznávat jednotlivé sedimenty a horniny,“ dodal s tím, že se z vrtu získá materiál, který bude rovněž sloužit pro výuku studentů.
Přístupný všem studentům
K vrtu se později připojí čerpadlo s výtlačným potrubím a další zařízení určená pro sledování hladiny a teploty podzemní vody. Vznikne tak základní pomůcka pro výuku hydrogeologie, která bude přístupná všem studentům. I dříve se sice mohli účastnit různé terénní výuky, ale nikoli všichni.
Hydrogeologický vrt vzniká nyní, nový studijní program se bude připravovat o něco déle. S jeho akreditací se počítá od roku 2018.
Vrt a související přístrojové vybavení jsou součástí projektu s názvem Strategické investice Masarykovy univerzity do vzdělávání SIMU, který financuje evropský Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání.