Článek
Stavba o půdorysu 6 x 4 metry začala růst na počátku března, do konce června má být zcela hotová. Výsledkem práce nebude obytný dům, ale objekt sloužící pro výzkum.
Žádná záležitost fanatiků
„Přírodní stavitelství je hladové po technických výstupech. Protože zatím nedisponuje dostatkem vědecky ověřených dat a informací, je veřejností stále často vnímáno jako laická a fanatická záležitost,“ vysvětlil důvod vzniku jeden z iniciátorů projektu, doktorand Jakub Diviš z Fakulty stavební ČVUT.
„Na stavbu jsme studentům poskytli jednu z venkovních experimentálních ploch, zároveň mohou využívat vědecké zázemí centra. To jim umožňuje propojit originální nápady s možnostmi multioborového vědeckého pracoviště,“ řekl ředitel UCEEB Lukáš Ferkl.
Na stavbě se podílejí posluchači z kateder konstrukcí pozemních staveb, technologie staveb, a ocelových a dřevěných konstrukcí.
„Projekt studenti pojali napříč obory, k dané problematice tak mohou přistupovat komplexně. Tak se učí i spolupráci a nutnosti součinnosti při řešení konkrétní realizace,“ uvedl další přínos stavby Petr Hájek, proděkan Fakulty stavební.
Požární zkouška
První výzkumy studenti spustili již v průběhu výstavby, další budou následovat po jejím dokončení, vědecky se pojme i destrukce budovy. „Jedním z cílů projektu je zjišťování požárních charakteristik použitých stavebních materiálů a chování konstrukcí za požáru formou velkorozměrové požární zkoušky,“ doplnil Diviš.
Při zkoušce, která se plánuje na září, se v objektu umístí jako zdroj požáru dřevěné hranice, jejichž tepelný výkon bude odpovídat požárnímu zatížení v obytných domech. Teploty v konstrukcích a okolí bude sledovat speciální měřicí technika, chování konstrukce bude monitorovat i termokamera.
Výsledkem experimentálního výzkumu má být řada diplomových prací i zisk cenných informací, které mohou přispět ke zlepšení poznatků o výstavbě z environmentálně šetrných materiálů a výrobků v praxi.