Článek
„Vesmírní Oskaři“ (Space Oscars), jak se v odborném světě říká evropským cenám mezinárodní soutěže Galileo Masters, se udělovaly na prosincovém European Space Weeku ve finských Helsinkách.
Soutěž oceňuje nejinovativnější komerční aplikace systému Galileo, což je autonomní globální družicový systém Evropské unie.
Dron komunikující s piloty
Lukáš Brchl, Karel Čech, Marián Hlaváč a Adam Podroužek, kteří společně tvoří firmu Dronetag, zhmotnili svůj nápad do podoby malého nezávislého IoT zařízení pro drony, které je dělá chytřejší a schopné komunikovat s piloty v rámci letového provozu.
Internet věcí (Internet of Things, zkratka IoT) je v informatice označení pro síť fyzických zařízení, vozidel či domácích spotřebičů, která jsou vybavena elektronikou, softwarem, senzory, pohyblivými částmi a síťovou konektivitou. Ta jim umožňuje se propojit a vyměňovat si data. |
Obecně drony ve vzduchu představují hrozbu pro ostatní účastníky leteckého provozu, jelikož s nimi nejsou schopny komunikovat. Díky studentům FIT ČVUT a jejich nápadu by se dosud neviditelné drony mohly stát plnohodnotnou součástí vzdušného prostoru, jak uvádí pražská univerzita.
Se svým nápadem soutěžili již v listopadu 2018 na regionální soutěži Space Application Hackathon, ve které se jim podařilo zvítězit v kategorii Navigace. Po výhře v regionální soutěži se firmě Dronetag povedlo loni dostat do TOP 10 ze zhruba 300 přihlášených projektů ve zmíněné mezinárodní soutěži Galileo Masters a pak vyhrát hlavní cenu E-GNSS Akcelerátor.
„Cílem firmy je dělat drony chytřejší, propojené a bezpečné pro přístup do letového provozu,“ vysvětlil Brchl.

Spoluzakladatel firmy Dronetag Lukáš Brchl s oceněním.
Samotná fakulta vlastní profesionální dron, na kterém zařízení testuje. V průměru je velký 1,2 metru a unese až šest kilogramů nákladu. Klíčovým komponentem systému je webová platforma a mobilní aplikace, ve které uživatelé mohou sledovat provoz okolních dronů a spravovat další propojená zařízení.