Hlavní obsah

Studenti a absolventi AVU chtějí ve škole změny

Praha

Studenti a absolventi Akademie výtvarných umění (AVU) chtějí, aby vedení školy udělalo změny a učinilo školu otevřenější. Napsali proto otevřený dopis, který kromě iniciátorů podepsala další stovka osobností z oblasti výtvarného umění, například Petr Nikl, Ján Mančuška, Jiří David, Jiří Černický, Milena Dopitová, Jiří Machalický a Petr Lysáček.

Foto: Stanislav Dvořák, Novinky

Staronový rektor AVU Jiří Kotalík chce udržet školu ve stávajícím stavu, autoři dopisu chtějí především vypsat výběrová řízení na pozice vedoucích ateliérů a uspořádat sympozium o smyslu a dalším směřování AVU

Článek

Studenti po nově zvoleném rektorovi chtějí především vypsat výběrová řízení na pozice vedoucích ateliérů a uspořádat sympozium o smyslu a dalším směřování AVU.

Rektorem školy zvolil v říjnu akademický senát osmapadesátiletého Jiřího Kotalíka, který ji již vedl v letech 1997 až 2003. Nikterak se netají tím, že za svůj hlavní úkol především považuje vzhledem k současné ekonomické situaci udržet školu ve stávajícím stavu. To se právě ale studentům nelíbí. "Akademický senát má tendenci volit takového rektora, od něhož vedoucí pedagogové očekávají loajalitu, potvrzení stávajících pozic a zajištění dalšího odsouvání koncepčních změn. Zapomíná se na to, že škola je tu především pro studenty, a ne pro pedagogy," uvádějí.

Ve škole prý panuje komunikační bariéra

Podle nich ve škole panuje všeobecná komunikační bariéra, která znemožňuje vznik širší debaty o její koncepci a o celkovém fungování. "Vedení AVU dostatečně neusiluje o otevřenost, jeho ekonomické, personální i programové postupy nejsou průhledné. Škola tak působí dojmem mrtvého prostředí, které není schopno uskutečnit potřebnou změnu zevnitř," stěžují si studenti i absolventi.

Rektor podle nich většinou prodlužuje vedoucím pedagogům automaticky jejich smlouvy a konkurzy se vypisují pouze výjimečně. "V důsledku dlouhodobého zanedbávání výběrových řízení dnes na AVU učí osobnosti, jejichž vhodnost pro funkce, ve kterých působí, nebyla léta podrobena přezkoumání," říkají.

Navrhují, aby se výběrová řízení na místa pedagogů, kterým končí smlouva k 31. červenci 2010, uskutečnila již v letním semestru tohoto akademického roku. Sympozium, které by se zabývalo širšími otázkami směřování a fungování školy, autoři dopisu navrhují svolat na 24. února 2010, tedy bezprostředně po zahájení výuky v letním semestru.

Výběr článků

Načítám