Článek
V pondělí o tom novináře v Brně zpravil ředitel soutěže Václav Marek.
Laureáti už na střední škole spolupracují s vědci. „Úroveň vědecké práce studentů je srovnatelná s takzvanou velkou vědou, navíc za minimální náklady. Už to je obdivuhodné. Pokud se někde setkáváme s budoucností, je to zde,“ řekl mluvčí Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy Luboš Veverka.
Pražská fakulta uděluje cenu v jedné z kategorií soutěže. České hlavičky jsou odvozeny od mateřského projektu Česká hlava.
Využití i v medicíně
Letos vybrala odborná porota složená z předních českých vědců šest laureátů. Zkoumali např. palivový článek, který by mohl nahradit současné zdroje energie a zajistit udržitelnější dopravu, využití principu bioluminiscence živých organismů pro alternativní zdroje svícení nebo způsob, jak zajistit regeneraci dospělého srdce.
Anna Radochová z Nymburka zkoumala vlastnosti nově syntetizovaných kapalných krystalů, které jsou navíc fotosenzitivní, tedy reagují na ultrafialové záření a mění svou molekulovou strukturu. Této vlastnosti se dá využít pro chytrá, automaticky se zatmavující okna či brýle, pouliční osvětlení nebo změnu tvaru materiálů.
V kategorii společenských a humanitních věd byl oceněn Damián Fabián Humpolec z Mělníku, který vytvořil ucelenou biografii učitelky mělnického gymnázia židovského původu Jiřiny Pickové, popravené v roce 1943 za aktivity v odboji.
Bioluminiscencí, tedy svícením živočichů, se zabývala Tereza Šustrová z Brna. „Zkoumala jsem protein, který má potenciál využití v nanotechnologiích, biotechnologiích, zobrazovacích metodách používaných v medicíně nebo na veřejné osvětlení,“ uvedla Šustrová. Její experimenty objasnily molekulární mechanismus svícení tzv. nanoluciferázy hlubokomořské krevety.
Brněnský student Sebastian Matoušek dostal ocenění za sestavení dvounohého kráčivého robota.
Šimon Kilián z Prahy pak zkoumal nový katalyzátor pro palivové články, který by měl přispět k bezemisní a velmi levné dopravě. Kateřina Jiráková z Brna se ve svém výzkumu zabývala proteinem, který je důležitý pro obnovení regenerace srdce.
Soutěži chtějí pořadatelé dát i evropský rozměr. „Evropští studenti by jezdili pro ocenění k nám, a pokud se projekt podaří uskutečnit, vyhlášení by se vysílalo ve všech evropských zemích. Chceme, aby se Evropa zamyslela, jestli jí neujíždí vlak, a aby si mladé talentované studenty hýčkala,“ doplnil Marek.