Článek
„Byla by to samostatná ostrovní fotovoltaická elektrárna, kde by běžel i malý počítač. Na něm by byly i informace o okolí, třeba o Kunětické hoře, kam by si lidé mohli zajít, než se baterie dobije,” uvedl Čáp.
Nabíjecí stanici by tvořil přístřešek se solárními články, akumulátor, regulační jednotka a panel, který bude poskytovat informace o zajímavostech a památkách v okolí a o zbývajícím času do plného nabití elektrokola. Cyklista by ho musel nechat připojené zhruba jeden a půl hodiny, mezitím by si mohl prohlédnout okolí nebo se občerstvit.
Ekologický a sociální rozměr
Škola na projekt získala grant od Elektrárny Opatovice. Podle ředitele Ladislava Štěpánka by vzniku budoucích nabíjecích stanic mohla pomoci dotace z evropského programu Integrovaných územních investic Hradecko-pardubické aglomerace.
„Chceme, aby naši studenti aplikovali teorii v praxi a zároveň se věnovali něčemu užitečnému, co má třeba ekologický a sociální rozměr. Elektrokola používají často starší lidé,” uvedl Štěpánek.
Původně měl být projekt zaměřen hlavně na vozíčkáře, kteří by si elektrický vozík mohli dobíjet i mimo domov. Škola také spolupracuje s Hamzovou odbornou léčebnou, pro niž vyvíjí drobné rehabilitační pomůcky.