Článek
"Všichni máme strach," potvrdil agentuře IPS biolog Paul Ehrlich ze Stanford University. Snaží se tak burcovat veřejnost, aby se lidstvo alespoň pokusilo této pohromě zabránit. Společně se svou partnerkou Ann uveřejnili svůj apel v prestižním časopise Science.
"Kolaps bude mít podobu postupného rozkladu, protože hladomor, epidemie a nedostatek zdrojů způsobí rozpad centrálního řízení v rámci jednotlivých států, což bude doplněno narušením trhu a konflikty kvůli nedostatku," varují Ehrlichovi.
Potřebovali bychom několik planet navíc
Tvrdí, že v současnosti trpí dvě miliardy lidí nedostatkem potravin. Jejich produkci, která je nejmohutnějším odvětvím na světě, přitom přímo ovlivňují klimatické změny a další problémy v životním prostředí. "Žádná civilizace se nevyhne kolapsu, pokud není schopna nakrmit své obyvatelstvo," zdůrazňují Ehrlichovi.
Narušování klimatu provází stoupající kyselost oceánů, rozšiřování mrtvých zón v nich, vyčerpávání zásob podzemních vod a vymírání živočišných i rostlinných druhů patří k hnacím silám kolapsu, který předvídají. Odvolávají se přitom na další světové kapacity.
Hlavní příčinou je nadměrné využívání zdrojů. Pro udržení současného stavu bychom potřebovali o půl planety více. A pokud by mělo mít všech sedm miliard lidí stejnou životní úroveň jako obyvatelé USA, potřebovali bychom podle Ehrlichových čtyři až pět planet.
Dvojice vědců však podle kritiků jejich přístupu připomíná moderní malthusiánce, kteří neberou v potaz možnosti nových objevů a technologií a s nimi spojenou možnost lepšího využívání zdrojů.
Ehrlichovi vidí trendy směřující ke kolapsu jako silnější. Lidská populace dál poměrně rychle přibývá a nyní se odhaduje, že do poloviny století má přibýt na Zemi další 2,5 miliardy lidí. Planeta takové množství prý už neunese.
Veřejnost je k varování lhostejná
"Politici a veřejnost nejsou vyděšení, protože nemají informace nebo znalosti o tom, jak naše planeta funguje," soudí Ehrlich a upozorňuje, že vědecká komunita tří tisíc odborníků naposledy loni v březnu varovala, že lidstvo čelí "stavu planetární nouze" a neměli bychom již ztrácet čas, ale přikročit k zásadním změnám.
"Situace je naprosto zoufalá, a přesto se o tom nepíše na titulních stránkách ani to není na pořadu jednání světových vůdců," řekl již dříve IPS Pat Mooney, šéf mezinárodní ekologické organizace skupiny ETC, a dodal: "Nedostatek pozornosti je tragédie."
"Chcete-li pokračovat s přístupem 'business as usual' (tak jako dosud), jde o akt sebevraždy v gigantickém měřítku," přidává se k varování britský princ Charles, který k práci Ehrlichových napsal komentář.