Článek
Kraj tak zareagoval na požadavek zaměstnavatelů, kteří obtížně shánějí pracovníky s touto specializací a ve dvou případech vyhověl přímo požadavkům konkrétních firem. Učňovská stipendia byla zavedena před dvěma lety. V nynějším školním roce je mohou získat učni 20 oborů.
„Po zavedení stipendií se zájem o ně zvýšil zhruba o pětinu. Stipendia nyní pobírá 660 studentů a letos na ně máme v rozpočtu vyčleněno 7,1 miliónu korun,“ řekl novinářům náměstek olomouckého hejtmana Pavel Sekanina (ODS).
Rozšíří možnosti studia
Kominíkem se mohou zatím zájemci vyučit v Olomouckém kraji jen ve Střední škole stavební a podnikatelské v Olomouci-Chomoutově. V příštím školním roce tuto možnost nabídne i Střední škola polytechnická v Olomouci. Podle Sekaniny podporu kominíků vítá cech kominíků i Úřad práce.
Na žádost výrobce cukrovinek společnosti Nestlé hejtmanství podpoří i obor výroba potravin se zaměřením na výrobu cukrovinek. V případě stipendií pro obor jemný mechanik-optik vyšel kraj vstříc požadavku přerovské Meopty.
Již nyní mohou využívat stipendií například učni v oborech výrobce kožedělného zboží, potravinářské práce, budoucí mechanici-opraváři motorových vozidel, strojní mechanici, obráběči kovů, klempíři, zedníci, tesaři, elektrikáři, malíři, truhláři či pekaři.
Podpořit zájem o učební obory
Cílem stipendií je podle Sekaniny podpořit zájem žáků devátých tříd základních škol o učební obory, které se potýkají s nedostatkem zájemců, přestože o jejich absolventy je na trhu práce velký zájem.
Za splněnou docházku, dobrý prospěch v rámci odborného výcviku a bezproblémové chování dostávají učni v prvním ročníku studia měsíčně 300 korun, ve druhém 400 korun a ve třetím 500 korun. K tomu mají na konci školního roku po splnění podmínek nárok na jednorázový příspěvek 1500, 2500 a 5000 korun.