Článek
"V příštích stech letech bude dost těžké zabránit katastrofě na planetě Zemi, neřkuli v dalším tisíci nebo miliónu," prohlásil v nedatovaném audiozáznamu z rozhovoru zveřejněném na serveru. "Naše jediná šance na dlouhodobé přežití...je vydat se do vesmíru. V posledních sto letech jsme učinili pozoruhodný pokrok. Pokud ale chceme pokračovat déle než sto let, naše budoucnost je ve vesmíru," dodal Hawking.
Karibská krize, jedno z největších ohrožení minulosti
Lidstvo prý čekají velká nebezpečí a nemělo by mít "všechna vejce v jednom košíku, neboli na jediné planetě," řekl také podle serveru známý matematik a popularizátor vědy.
"Vidím velká nebezpečí pro lidskou rasu. Mnohokrát v minulosti byla otázka jejího přežití nejistá," poznamenal s poukazem na takzvanou karibskou krizi na počátku 60. let, kdy svět po rozmístění sovětských raket na Kubě stanul na prahu jaderné války.
Počet podobných ohrožení podle něj v budoucnosti pravděpodobně vzroste. "Budeme potřebovat mnoho pozornosti a rozvahy, abychom se se s nimi úspěšně vypořádali. Ale jsem optimista. Pokud se nám podaří odvrátit v dalších dvou stoletích katastrofu, lidský druh bude v bezpečí, když se vydáme do vesmíru".
Jediné rozumné bytosti v galaxii by měly přežít
Hawking dodal, že růst světové populace a omezené zdroje planety budou pro lidstvo představovat stále větší hrozbu. Pokud ale jsou lidé "jedinými rozumnými stvořeními v galaxii", měli by zajistit své přežití, řekl osmašedesátiletý Hawking a vyjádřil podporu letům do vesmíru s lidskou posádkou.
Zdravotně těžce postižený vědec - je ochrnutý skoro na celém těle - se proslavil pracemi o vesmírných černých dírách a díly z oboru teoretické fyziky. Paralyzován je kvůli závažnému onemocnění napadajícímu nervové buňky v mozku a míše, které mu lékaři diagnostikovali v mládí. Nyní se pohybuje pomocí elektrického vozíku a hovoří prostřednictvím speciálního přístroje.
V dubnu varoval, že pokud existují mimozemské bytosti, kontakt s nimi by mohl být pro lidstvo velmi riskantní.