Článek
„Dnes (v pátek) v 0:54:47 SELČ odstartovala ze vzletové rampy SLC-41 na kosmodromu CCSFC (Cape Canaveral Space Force Station) nosná raketa Atlas V N22 s kosmickou lodí CST-100 Starliner k bezpilotní zkoušce OFT-2. Loď byla navedena na stabilní oběžnou dráhu a po testech se připojí k ISS zítra (v sobotu) v 1:10:26 SELČ,“ shrnul na svém Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Dnes v 00:54:47 SELČ odstartovala ze vzletové rampy SLC-41 na kosmodromu CCSFC nosná raketa Atlas V N22 s kosmickou lodí CST-100 Starliner k bezpilotní zkoušce OFT-2. Loď byla navedena na stabilní oběžnou dráhu a po testech se připojí k ISS zítra v 01:10:26 SELČ. pic.twitter.com/vM0Pfc0WXl
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) May 20, 2022
Prokázat, že jde o bezpečné „taxi“ pro astronauty
Jedná se o druhý testovací let modulu CST-100 Starliner, který má prokázat, že je bezpečný pro přepravu osob. První se uskutečnil již v roce 2019, tehdy se však loď kvůli chybám softwaru musela předčasně vrátit na Zemi, aniž by dosáhla ISS.
Americká loď Starliner má problémy, k ISS nedoletí
V srpnu 2021 pak musel být test chvíli před startem zrušen kvůli problému s ventily.
Loď Starliner jen tak nepoletí, vrací se do továrny
Boeing věří, že se po firmě SpaceX miliardáře Elona Muska stane druhou společností, která bude fungovat jako „taxi“ pro astronauty amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). SpaceX ve svém vlastním modulu Dragon již přepravila na oběžnou dráhu 18 astronautů a čtyři vesmírné turisty.
S lidmi do konce roku?
Starliner aktuálně veze na 230 kilogramů zásob pro ISS, která obíhá kolem Země ve výšce asi 400 kilometrů. Ke stanici by měl tedy dorazit v sobotu kolem jedné hodiny ranní. Zůstane u ní asi pět dní, než se vydá zpět na Zemi a přistane na letecké základně White Sands ve státě Nové Mexiko.
Dovoluji si uveřejnit harmonogram mise kosmické lodi CST-100 Starliner na misi OFT-2 (časy v SELČ a téměř vždy začátky „akce“ + se láme den) pic.twitter.com/4TVbd6iIiu
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) May 19, 2022
První let kosmické lodi s posádkou chce Boeing uskutečnit do konce tohoto roku. Přesný časový harmonogram však bude záviset na tom, jak se modul nyní osvědčí.
First there was Rosie the Riveter. Now, meet Rosie the Rocketeer.
— Aerospace Medicine (@AeroMedicine) May 18, 2022
Meet the dummy flying on Boeing's OFT-2 test flight this week.https://t.co/ZDUdtcnRvV#OFT2 #Starliner #Rosie #orbital #ISS
Figurína „Rosie” na palubě.
ISS nedávno opustila čtveřice astronautů
Nedávno, konkrétně 6. května, se z orbitálního komplexu vrátila zpět na zemský povrch čtveřice astronautů tvořená Američany Thomasem Marshburnem, Kaylou Barronovou a Rajou Charim z NASA a Němcem Matthiasem Maurerem zastupujícím Evropskou kosmickou agenturu (ESA).
Čtveřice astronautů se vrátila z ISS. Loď přistála v Mexickém zálivu
Pro tuto čtyřčlennou posádku Crew-3 tak definitivně skočila jejich mise trvající 176 dní, dvě hodiny a 40 minut, přičemž přímo na kosmické stanici strávili 174 dní, pět hodin a 48 minut. Šlo o třetí dlouhodobou misi na ISS obsluhovanou společností SpaceX.
Astronauti na palubě ISS přivítali nové kolegy
Koncem dubna na stanici dorazili v lodi Crew Dragon Freedom její čtyři noví obyvatelé: američtí astronauti Jessica Watkinsová, Robert Hines a Kjell Lindgren z NASA a jejich italská kolegyně Samantha Cristoforettiová z ESA (posádka Crew-4).
Kromě dané nové čtveřice jsou v současnosti na oběžné dráze ještě ruští kosmonauti Oleg Artěmjev, Denis Matvějev a Sergej Korsakov.