Hlavní obsah

Staň se na den vědkyní: ČVUT chce ukázat, že holky patří do vědy a techniky

5:48
5:48

Poslechněte si tento článek

Praha

Na devátý ročník oblíbené akce pro středoškolačky Staň se vědkyní zve 11. února České vysoké učení technické (ČVUT) v Trojanově ulici v Praze 2. Na úterní akci, která má ukázat, že i dívky patří do vědy a techniky, se nově podílejí fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, fakulta elektrotechnická a fakulta strojní.

Foto: ČVUT

ČVUT láká děvčata, aby si vyzkoušela technické obory.

Článek

„Díky tomu se dívky mohou těšit na opravdu různorodé přednášky, cvičení v laboratořích a minikonferenci s vědkyněmi,“ slibují pořadatelé.

V dopolední části čekají mladé badatelky odborné přednášky a panelová diskuze s vědkyněmi, které už působí v praxi nebo v akademické sféře. Dívky se dozvědí, jaká je reálná cesta do světa vědy, jaké je uplatnění s technickým vzděláním, ale hlavně se mohou zeptat na vše, co je zajímá. Odpoledne je vyhrazené praktickým cvičením v laboratořích.

„Ukážeme si, jak zobrazit neviditelné ionizující záření kolem nás v mlžných komorách, a nahlédneme také pod pokličku mého oboru – částicové fyziky. Pod vedením doktorandky Sáry Haidlové budou dívky analyzovat reálná data, která se sbírají na experimentech v Evropské laboratoři pro jaderný výzkum CERN ve Švýcarsku,“ láká hlavní organizátorka Jaroslava Óbertová z fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské.

Ženy ve vědě mají své místo. Rozmanitost je zde žádoucí

Móda a kosmetika

Tradičně velmi oblíbená jsou cvičení zaměřená na programování, energetiku a robotiku pod taktovkou fakulty elektrotechnické.

„Účastnice si na našem workshopu vyzkouší, jaké to je naprogramovat robota připraveného k průzkumu Marsu. Naučí se, jak vybrat ideálního kráčejícího robota pro různé úkoly, osvojí si základy programování a otestují vlastní programy,“ uvedla Jindřiška Deckerová, doktorandka na katedře počítačů. Program je koncipován pro začátečníky, takže předchozí zkušenosti s programováním nejsou nutné. Součástí workshopu je také prohlídka robotické laboratoře.

Foto: ČVUT

Akce se koná v Trojanově ulici poblíž Karlova náměstí.

Příchozí se mohou těšit i na laboratoř kovového 3D tisku, svařování nebo zkoušky materiálů.

„Technické směry jsou neskutečně zajímavé a poskytují velkou jistotu dobrého výdělku i v budoucích letech. Přesto jsou u mladé generace stále méně vyhledávané. Doufáme, že se nám podaří v dívkách zažehnout zájem o obory, ve kterých ženy tak moc chybí,“ věří prorektorka ČVUT a vědkyně z fakulty strojní Gabriela Achtenová, která má na starosti cvičení na analýzu poruch převodovek.

Dívek je stále málo

„Strojní inženýrství je stále považováno za obor převážně mužský. Chceme ukázat, že moderní strojařina nabízí nejen skvělé uplatnění a celoživotní kariéru, ale i zajímavou práci ve vědě, výzkumu či v průmyslu i pro ženy. Navzdory důrazu, který je ve společnosti kladen na rovnost mužů a žen, je zastoupení dívek ve studiu technických oborů malé. I proto se naše fakulta ráda připojila k akci Staň se na den vědkyní,“ doplnil děkan fakulty strojní Miroslav Španiel.

Elektrotechnickou olympiádu vyhrál student, který sestrojil domácí EKG. Zvítězil už podruhé

Věda a školy

Statistiky ukazují, že ve všech oborech vědy je v praxi mužů více než žen, ale v technice je rozdíl největší. Podle dat NKC Gender a věda z roku 2022 je zastoupení žen v Česku na úrovni 23 procent, což je nejméně ze všech zemí EU.

V současném akademickém roce je na ČVUT v prvních ročnících bakalářského studia necelých 29 procent dívek z celkového počtu 4462 zapsaných.

Podobná situace panuje v celé republice, podle Českého statistického úřadu studovalo v roce 2022 technické obory 28 procent dívek, v ICT (informační a komunikační technologie) jen 18 procent.

Foto: ČVUT

Podíl dívek na počtu zapsaných studentů do 1. ročníku bakalářského studia na ČVUT

„Jedním z hlavních důvodů je přetrvávající názor ve společnosti, že se holky na matematiku a fyziku nehodí a že je odrazuje jejich okolí. A právě tohle prizma chceme změnit – věřím, že když dívky uvidí, jak fascinující a rozmanitá může být vědecká práce, budou mít větší odvahu a motivaci se do těchto oborů pustit,“ zmínila Jaroslava Óbertová.

Na ČVUT vyvinuli algoritmus, který umožní bezpečný pohyb humanoidních robotů mezi lidmi

Věda a školy

Přestože se v posledních deseti letech podíl dívek ve vědě a technice mírně zvyšuje, statistiky zaznamenávají celkový úbytek zájemců o studium technických oborů.

„Jsem proto velice rád, že tuto akci organizujeme. Chceme využít každou příležitost, jak přitáhnout nadšené talenty ke studiu technických a přírodovědných oborů,“ dodal děkan fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Václav Čuba.

Nechybí ani výstava

Součástí akce je také neformální afterparty, kterou v úterý v 18 hodin odstartuje doprovodná výstava s názvem Portrét vědkyně ve Svatováclavském sále v Betlémské kapli v Praze 1. Nabídne fotografie vědkyň a studentek.

Akce se koná při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě, který v roce 2015 vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Tento den každoročně připadá na 11. února a jeho cílem je připomenout zásadní úlohu žen ve světě vědy a podpořit jejich přístup k vědeckému vzdělání.

Vědkyně z Českých Budějovic objevila na procházce řasu roku

Věda a školy

Výběr článků

Načítám