Článek
Jde o české školy, ve kterých se vyučuje v polštině. Původně vznikly pro polskou menšinu žijící na Těšínsku. V současnosti zde žije okolo 30 tisíc Poláků. Právě kvůli nim vznikly více než dvě desítky základních škol, ve kterých se vyučuje v polštině. Ale učí se podle českých osnov a právě to se rodičům z Polska líbí.
Díky zrušení hraničních kontrol stačí jen přejet most přes Olši a děti se navíc naučí i česky, což se v pohraničí při hledání práce hodí. Po české základní škole mohou pokračovat ve studiu na čtyřleté střední škole v Česku anebo Polsku.
Čeští učitelé mají větší autoritu
„Pro rodiče, kteří posílají děti do českých škol, jsou důležité i jiné věci. Například školní družina není, jak se často stává v Polsku, jen úschovnou dětí. Mají rozmanité aktivity, které sice nejsou povinné, ale i tak se jich účastní skoro všichni žáci. Aby se vešli, bývají družiny v prostorných místnostech. V polských školách bývají čímsi mezi šatnou a sklepem,” poznamenal deník.
Dobrusia Geigerová-Falkowská, jejíž dvě děti dojíždějí do školy v Českém Těšíně, je vzděláním pedagožka a logopedka a český vzdělávací systém se jí zamlouvá i tím, že během devíti ročníků základní školy se s výukou nijak nechvátá.
„V české škole panuje disciplína. Učitelé tam mají větší autoritu než v Polsku,” ocenila další Polka Kinga Kochaniewiczová.
Rychlé řešení problémů
Prý hodně problémů, s nimiž si polská škola neporadí, vyřeší v Česku obratem ruky. Například zavšiveného žáka česká škola hned izoluje od spolužáků a předá rodičům. Pokud se problém opakuje, hrozí sociálka. V Polsku školy nesmí bez svolení rodičů kontrolovat čistotu dětí a ředitel může leda tak prosit rodiče, aby zavšivené dítě nechali doma.
Polských zájemců je nyní již tolik, že školy a školky musely stanovit, že přednost mají Poláci s českým občanstvím, upozornil deník. Dodal, že na školách vyučují mnohdy pedagogové, kteří vystudovali v Polsku.