Článek
Tvora, který byl pojmenován po známém britském přírodovědci Siru Davidu Attenboroughovi, lze podle biologů popsat tak, že má „bodliny ježka, čenich mravenečníka a končetiny krtka“, shrnula minulý týden zpravodajská stanice BBC.
Zachytit na kameru se paježuru povedlo v indonéském pohoří Cyclops Mountains (Kyklopské hory). Čtyřtýdenní expedici vedli vědci z britské Oxfordské univerzity.
Neprobádané území 2000 metrů nad mořem
Čtyři třísekundové záběry paježury pocházejí z dříve neprobádané oblasti deštného lesa v pohoří Cyclops Mountains. Jedná se o drsný terén v nadmořské výšce kolem 2000 metrů.
Vědci rozluštili záhadná úmrtí slonů v Zimbabwe z roku 2020
Paježuru Attenboroughovu zachytila jedna z 80 kamer, které tým pod vedením biologa Jamese Kemptona v deštném lese rozmístil.
„Nedělám si legraci, když řeknu, že ty záběry byly na úplně poslední SD kartě, kterou jsme prohlíželi, z poslední kamery, kterou jsme v terénu vyzvedli v poslední den expedice,“ přiznal Kempton.
Už dřívější expedice do oblasti odhalily známky toho, že by zde tato paježura mohla žít – šlo např. o stopy po „rýpání čenichem“. Ovšem „neprůstřelné“ důkazy o její existenci chyběly. Až doteď.
Paježura Attenboroughova (Zaglossus attenboroughi) je extrémně vzácný druh ježury, žijící na malém území v oblasti Kyklopských hor poblíž měst Jayapura a Sentani na indonéské části Nové Guineje. | |||
Obecně se paježury objevily na Zemi zhruba před 200 miliony let, tedy v době, kdy na naší planetě žili dinosauři. Jsou to noční živočichové, které je ve volné přírodě těžké najít. |
Genetici poprvé izolovali RNA z vyhynulého vakovlka. Nevylučují ani jeho znovuzrození
Tým nyní v Indonésii objevil rovněž nové druhy hmyzu a žab a pozoroval populace klokanů stromových a pěvců z čeledi rajkovitých.