Hlavní obsah

Stále existuje. Video dokázalo, že paježura Attenboroughova nevyhynula

Jakarta/Londýn

Výzkumníkům se na výpravě v Indonésii poprvé podařilo pořídit záběry paježury Attenboroughovy. Dokázali tak, že tento vzácný vejcorodý savec nevyhynul, jak se někteří odborníci obávali. Video zprostředkovala agentura Reuters. Doposud jediným důkazem existence druhu byl více než 60 let starý exemplář mrtvého zvířete uchovávaný v muzeu v Nizozemsku.

Video: Reuters

Článek

Tvora, který byl pojmenován po známém britském přírodovědci Siru Davidu Attenboroughovi, lze podle biologů popsat tak, že má „bodliny ježka, čenich mravenečníka a končetiny krtka“, shrnula minulý týden zpravodajská stanice BBC.

Zachytit na kameru se paježuru povedlo v indonéském pohoří Cyclops Mountains (Kyklopské hory). Čtyřtýdenní expedici vedli vědci z britské Oxfordské univerzity.

Neprobádané území 2000 metrů nad mořem

Čtyři třísekundové záběry paježury pocházejí z dříve neprobádané oblasti deštného lesa v pohoří Cyclops Mountains. Jedná se o drsný terén v nadmořské výšce kolem 2000 metrů.

Vědci rozluštili záhadná úmrtí slonů v Zimbabwe z roku 2020

Věda a školy

Paježuru Attenboroughovu zachytila jedna z 80 kamer, které tým pod vedením biologa Jamese Kemptona v deštném lese rozmístil.

„Nedělám si legraci, když řeknu, že ty záběry byly na úplně poslední SD kartě, kterou jsme prohlíželi, z poslední kamery, kterou jsme v terénu vyzvedli v poslední den expedice,“ přiznal Kempton.

Už dřívější expedice do oblasti odhalily známky toho, že by zde tato paježura mohla žít – šlo např. o stopy po „rýpání čenichem“. Ovšem „neprůstřelné“ důkazy o její existenci chyběly. Až doteď.

Paježura Attenboroughova (Zaglossus attenboroughi) je extrémně vzácný druh ježury, žijící na malém území v oblasti Kyklopských hor poblíž měst Jayapura a Sentani na indonéské části Nové Guineje.
Obecně se paježury objevily na Zemi zhruba před 200 miliony let, tedy v době, kdy na naší planetě žili dinosauři. Jsou to noční živočichové, které je ve volné přírodě těžké najít.

Genetici poprvé izolovali RNA z vyhynulého vakovlka. Nevylučují ani jeho znovuzrození

Věda a školy

Tým nyní v Indonésii objevil rovněž nové druhy hmyzu a žab a pozoroval populace klokanů stromových a pěvců z čeledi rajkovitých.

Co vyhubilo dinosaury po dopadu asteroidu? Nová studie má odpověď

Věda a školy

KVÍZ: Jaká zvířata a rostliny jsou ohrožené a kterým hrozí přímo vyhynutí?

Věda a školy

Související články

Výběr článků

Načítám