Článek
Nový reaktor typu tokamak by měl otevřít cestu k využití jaderné fúze v energetice.
- Tokamak je zařízení, jež vytváří silné magnetické pole, které izoluje extrémně horké termonukleární plazma od okolí. Tento princip budou využívat první fúzní elektrárny.
Stavba Mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktoru (ITER) se odehrává na jihu Francie, v obci Saint-Paul-lès-Durance. Projekt má sedm členů, kterými jsou Evropská unie, Spojené státy, Rusko, Indie, Čína, Japonsko a Jižní Korea. Výstavba zařízení zaznamenala významné problémy v roce 2022, což se promítlo do harmonogramu i do nákladů.
„Máme sice zpoždění, ale věříme, že děláme, co je správné, abychom dosáhli konečného cíle,“ poznamenal Barabaschi.
Japonsko spustilo provoz největšího současného pokusného fúzního reaktoru
Podle nového harmonogramu by ITER měl dosáhnout prvních výsledků, což je výroba plazmatu, v roce 2033, podle magazínu Science však spíše v roce 2034. Původně se počítalo s rokem 2025.
První fúzní reakce produkující energii – tedy cíl projektu – nepřijdou dříve než v roce 2039, jak vyplývá z webu.
Náklady na projekt se podle Barabaschiho zvýší o pět miliard eur, celkové náklady se odhadují na 20 až 40 miliard eur (504 miliardy až 1,1 bilionu Kč). Barabaschi novinářům řekl, že náklady je těžké přesně vyčíslit, protože členské země projektu často přímo dodávají své komponenty a služby.
Využije se jaderná fúze v energetice před rokem 2050?
ITER je součástí snah využít pro výrobu elektrické energie jadernou fúzi. Barabaschi ale varoval, že by státy neměly počítat s jadernou fúzí pro řešení klimatických problémů.
„Je nutné najít alternativní zdroje (energie) a v jistý moment fúze sehraje důležitou roli,“ uvedl Barabaschi.
Podle některých odhadů se nepodaří využít jadernou fúzi v energetice před rokem 2050.