Článek
Jenže vědci z brněnské Masarykovy univerzity nově zjistili, že létající savci mají i mnohem častější studená probuzení. Je to polospánek, při němž organismus sám sebe zkontroluje a teprve pak spí dál.
„Měli bychom se učit od mistrů, jimiž netopýři v oblasti zimního spánku bez diskuse jsou. Ukazuje se, že ono studené probuzení je pro samotné přežití velmi důležité,“ řekl Právu vedoucí výzkumu Tomáš Bartonička z Ústavu obratlovců Přírodovědecké fakulty.
Probuzení nastartuje imunitu
Netopýr je schopen v polospánku vykonat tělesnou potřebu, popolézt, a tedy změnit místo pro další spánek. Ještě důležitější je, že při probuzení jsou aktivovány imunitní buňky v těle chránící organismus. Pokud by nebyly činné, netopýr by mohl zemřít po útoku běžně zcela neškodné bakterie.
Pracovníci záchranných stanic budí netopýry a dávají jim na posilněnou červy
Obdobně to zřejmě budou mít i další zimní spáči, syslové, medvědi, plši. Podle Bartoničky je studené probuzení příkladem toho, jak vše živé velmi hospodárně nakládá s energií.
Běžně má bdělý netopýr tělesnou teplotu okolo 40 stupňů Celsia. Při zimním spánku v jeskyni ale klesá na pouhých sedm stupňů. Z toho vyplývá, že každé probuzení do bdělého spánku při hibernaci je pro netopýra obrovským energetickým výdajem.
Ukazuje se ale, že při studeném probuzení si vystačí s tělesnou teplotou jen 15 stupňů. Je tedy velmi úsporné.
Netopýří samice jsou úspornější
Odborníci kvůli výzkumu zimního spánku sledují kolonie netopýrů velkých v jeskyních Moravského krasu a v Hrubém Jeseníku. Ona schopnost popolezení si při studeném probuzení, tedy v polospánku, z jedné části jeskyně do druhé je nesmírně důležitá.
Netopýr si hledá nejlepší místečko, aby při spánku neztrácel příliš mnoho energie. Stačí najít kout s mírnějším prouděním vzduchu a hned se šetří.
Při každém zimním spánku, trvajícím dlouhé týdny, se netopýr probudí zhruba patnáctkrát do plně bdělého stavu a až dvacetkrát do fáze studeného probuzení.
Vědci také zjistili, že netopýří dámy jsou v této oblasti šikovnější než netopýří pánové. Ačkoli se samičky probouzejí častěji, a jejich energetický výdej by měl být tedy větší než u samců, není tomu tak. Zjednodušeně řečeno jim k zařízení všeho v plné či částečné bdělosti stačí méně času.