Článek
Spektrograf se rovněž využije ke studiu aktivity hvězd a k potvrzení exoplanet velikosti Jupitera. Přístroj byl zkonstruován konsorciem PLATOSpec s výraznou českou účastí a je umístěn na 1,52metrovém dalekohledu ESO na observatoři La Silla, která je pozorovacím stanovištěm Evropské jižní observatoře (ESO) – mezivládní organizace, jejímž členem je i Česko.
Opětovné zprovoznění dříve vyřazeného teleskopu
O zahájení plného fungování a následných astronomických pozorováních od nového zařízení nyní ESO informovala na svém webu, Novinky na to upozornil tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Ústav o tom píše i v tiskové zprávě.
Vědecký pracovník Astronomického ústavu AV ČR a vedoucí projektu Petr Kabáth má radost, že je PLATOSpec nyní plně funkční.
V Chile uvedli do provozu dalekohled ovládaný z Ondřejova
„PLATOSpec je skvělým příkladem toho, jak mohou být starší dalekohledy stále velmi užitečné. Dalekohled o průměru 1,52 metru začal pracovat v 60. letech minulého století a v roce 2002 byl vyřazen z provozu. Nyní mu náš nejmodernější spektrograf poskytne nový a velmi zajímavý program,“ poznamenal Kabáth.
Najít nové „Země“ a měsíce
Aparát se připojí k sestavě dalších specializovaných přístrojů podporujících misi PLATO (PLAnetary Transits and Oscillations of stars) od ESA, která má odstartovat v roce 2026. Jedním z jejích cílů je najít exoplanety velikosti Země a případně i jejich měsíce.
Sonda PLATO pak bude z vesmíru pozorovat tisíce hvězd. Hvězdy, které mohou mít planetárního souputníka, musejí být následně prověřeny, aby bylo možné vybrat ty, které budou pozorovány podrobněji. Exoplanety o rozměrech Země mohou odhalit pouze velké dalekohledy se spektrografem s velmi vysokým rozlišením.
Brněnská firma předala Evropské kosmické agentuře modul pro družici Plato
Velká část pozorovacího času PLATOSpec je vyhrazena pro pozemní pozorování cílů kosmické mise PLATO. Nový přístroj bude sledovat hvězdy z hlavní sady cílů mise PLATO s vysokou přesností.
Co se týká dalšího tuzemského zapojení, tak např. česká společnost ProjectSoft HK renovovala řídicí systémy dalekohledu. Centrum TOPTEC – oddělení Ústavu fyziky plazmatu AV ČR modernizovalo přední část dalekohledu pomocí speciálních oktogonálních optických vláken s inovativním systémem injekce světla.
„Optická modernizace zvýšila účinnost dalekohledu, a proto lze pozorovat slabší hvězdy s vysokou přesností spojenou se spektrografem. Námi navržený a vyrobený systém injekce světla z dalekohledu do vlákna je nová inovativní část dalekohledu a podle prvních měření se ukazuje, že je velmi účinný,“ popsal vedoucí týmu TOPTEC Pavel Pintr.
Dalekohled a spektrograf bude dálkově ovládán buď z českého Ondřejova (hlavní sídlo Astronomického ústavu AV ČR), či z Brna (Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity), z německého Tautenburgu, nebo ze Santiaga de Chile.
Optický design přístroje PLATOSpec vytvořil a na jeho konstrukci dohlížel Leonardo Vanzi z Pontifikální katolické univerzity v Chile.
„První světlo jsme získali v plánovaném termínu. Nyní jsme připraveni podrobně studovat hvězdnou aktivitu a podporovat misi PLATO,“ shrnul na závěr.