Článek
SpaceX doposud podnikla šest testovacích letů Starship. Při nadcházejícím startu, který je z kosmodromu Starbase v texaském Boca Chica plánován na 10. ledna - jak zmínil Musk na síti X jako odpověď jednomu uživateli -, vynese loď do kosmu deset modelů satelitů Starlink.
Společnost tak chce ukázat možnosti nového dopravního systému, byť tedy půjde jen o suborbitální let a zkušební vypuštění simulátorů družic. Ty budou na stejné suborbitální trajektorii jako loď Starship, která má nakonec dosednout do vod Indického oceánu. U rakety Super Heavy se očekává buď zachycení systémem obřích manipulátorů Mechazilla na věži startovací rampy, nebo simulované přistání v Mexickém zálivu.
Satelity Starlink, které jinak SpaceX provozuje na oběžné dráze kolem Země, poskytují celosvětové připojení k internetu. Služba je dostupná mimo jiné i pro zákazníky v Česku.
SpaceX pošesté otestoval obří systém Starship
Společnost SpaceX navrhla loď Starship tak, aby byla zcela opakovaně použitelná, a doufá, že ji bude využívat k průzkumu hlubokého vesmíru. Jde o zatím největší a nejvýkonnější kosmický systém svého druhu: 33 raketových motorů Raptor pohání nosný stupeň, zatímco kosmická loď má šest těchto jednotek.
Všechny dosavadní testovací lety byly bez posádky, podle SpaceX má ale plavidlo v budoucnu unést až 100 lidí nebo velké množství nákladu a vybavení.
NASA si Starship vybrala pro přistání lidí na Měsíci
Úspěch systému je klíčový i pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který si Starship vybral pro přistání svých astronautů na Měsíci v rámci programu Artemis. Návrat člověka na přirozenou družici Země je plánován - po odkladu - na rok 2027.
NASA opět odložila návrat astronautů na Měsíc
Jak připomíná Reuters, zakladatel a generální ředitel SpaceX Musk, který je jedním z nejbohatších lidí světa, se stal blízkým spojencem nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Inaugurace staronového prezidenta USA se bude konat 20. ledna.