Článek
Mise Artemis I proběhne ještě bez posádky. Cílem první mise nového programu je otestovat zařízení včetně ESM pro cestu na Měsíc a zpět.
Start rakety SLS (Space Launch System), která kapsli Orion s modulem ESM do vesmíru vynese, je plánovaný na 29. srpna - a pokud se podaří, loď se po 42 dnech vrátí na Zemi 10. října.
NASA poslala měsíční raketu na odpalovací rampu, první start se blíží
První astronaut mise Artemis? Ovečka Shaun
Možnost startu této mise Artemis I se v pondělí 29. srpna nabízí od 14:33 SELČ a potrvá dvě hodiny. V případě neúspěchu tento den, např. kvůli počasí, plánuje americký vesmírný úřad NASA další starty 2. a 5. září; na další pokus pak musí dva týdny počkat.
ESA's European Service Module will take @NASA_Orion farther from Earth than any human-rated vehicle has flown before.
— ESA (@esa) August 15, 2022
Here's the #Artemis I mission profile. Watch and join us on our journey, #ForwardToTheMoon...
👉https://t.co/0PBjuPT4Ak @AirbusSpace @Thales_Alenia_S pic.twitter.com/JHaM3ZBumu
„Evropa je klíčovým partnerem pro misi Artemis a objevování Měsíce,“ konstatoval šéf ESA Aschbacher na tiskové konferenci.
Na vývoji ESM se podle ESA podílely zejména letecká společnost Airbus a Francie, Německo, Švýcarsko, některé skandinávské země či Itálie. I další z 22 členských států agentury, mezi které patří také Česko, ale podle Aschbachera učinily pro objevování vesmíru významné přínosy.
„Česká republika přispívá k všeobecnému průzkumnému programu, zaměřuje se spíše na některé robotické průzkumné aktivity,“ uvedl na dotaz ČTK šéf oddělení pro pilotovaný a robotický výzkum ESA David Parker.
Češi chystají unikátní misi k Měsíci, může přepsat učebnice
Příležitost pro český průmysl podle něj bude i do budoucna v chystaných projektech, jako je např. Evropský velký logistický přistávací modul (EL3).
První Evropan na Měsíci do konce desetiletí?
ESM má pro posádky budoucích misí programu Artemis zajistit vzduch, elektřinu, vodu a pohon. V obytném modulu také udržuje správnou teplotu a řídí kurz. Váží přes 15 tun a společně s Orionem měří na výšku 7,3 metru.
The European Service Module (ESM) is Europe's contribution to the #Artemis programme. It is the heart of the @NASA_Orion spacecraft. Europe is *CRITICAL* to the success of Artemis.
— Josef Aschbacher (@AschbacherJosef) August 9, 2022
This is a core moment in European space history! Watch the launch live on #ESAWebTV on 29 August. pic.twitter.com/v6tg6aYCSJ
ESA toto klíčové zařízení pro misi vyšlo na 600 milionů eur (14,9 miliard Kč), a to včetně nákladů na testování a vývoj, jak informoval Aschbacher. Plánované je dodání dalších šesti ESM, z nichž jeden je už připraven v Kennedyho vesmírném středisku na floridském mysu Canaveral.
Do vesmíru poletí první Američanka domorodého původu. Bude navíc velitelkou
Součástí programu Artemis je i vyslání prvního evropského astronauta na Měsíc. V plánu je tak učinit do konce desetiletí, závisí to však na dohodách s NASA i na úspěchu první a druhé mise. Šanci má sedm astronautů - dva Italové, dva Němci, Dán, Brit a Francouz. Pro Artemis budou podle Aschbachera vybráni tři z nich.
Praha podepsala smlouvu s resortem financí o sídle kosmické agentury
Jinak platí, že první let s lidskou posádkou - mise Artemis II - je plánovaný na rok 2024, první přistání na Měsíci - Artemis III - pak v roce 2025.