Článek
„Ne, tohle není zápletka filmu, jakou jsme viděli například ve snímku Armageddon,“ uvedl šéf NASA Bill Nelson k experimentu, v němž poprvé vědci testují postup dosud známý jen z katastrofických filmů.
Cílem pokusu je ověřit si schopnost změnit dráhu vesmírného tělesa, které by mohlo být nebezpečné pro Zemi.
Mise planetární obrany: V noci proběhne historicky první pokus o odklonění asteroidu
Aktuální test se odehrál asi 11 milionů kilometrů od Země, sonda narazila do měsíce Dimorphos, jenž má průměr asi 160 metrů, rychlostí 6,6 kilometru za vteřinu. Sonda je podle NASA velká jako výdejní automat, zatímco velikost vesmírného tělesa lze přirovnat k fotbalovému stadionu.
Náraz sledoval tým NASA a v přímém přenosu byl vysílán i na Twitteru. Po nárazu vědci z NASA propukli v radostný křik a tleskali. Signál sondy se po nárazu okamžitě přerušil. Snímky kolize měl za úkol zachytit malý satelit LICIA, který se před nárazem včas oddělil.
Animation (sped up 500x) from one of @LCO_Global's 1 meter telescope at @SAAO South Africa showing effects of #DARTMission impact into Dimorphos (Still no threat to the Earth... Long straight streak is camera artifact) pic.twitter.com/StYWtLArgG
— Tim Lister (@astrosnapper) September 27, 2022
Impakt pozorovalo také množství pozemních dalekohledů, jak demonstruje twitterový příspěvek výše.
Zkrácení orbity o 8–9 minut?
Dimorphos dosud obíhal kolem hlavního tělesa, 780metrového Didymosu, jednou za 11 hodin a 56 minut. Podle specialisty na kosmonautiku Michala Václavíka z České kosmické kanceláře a Fakulty strojní ČVUT v Praze se očekává, že nárazem se změní oběžná dráha měsíčku a doba oběhu klesne o osm až devět minut.
„Dinosauři neměli vesmírný program, který by jim pomohl zjistit, co je čeká, my ho máme,“ citovala agentura AP expertku z NASA Katherine Calvinová.
Potvrzeno: Za vyhynutí dinosaurů může pouze asteroid
Co do velikosti jsou planetka Didymos i její měsíc trpaslíky ve srovnání s tělesem, které před zhruba 66 miliony let dopadlo do dnešního Mexického zálivu, zanechalo za sebou velký kráter a podle vědců zahubilo tři čtvrtiny tehdejší fauny a flóry na Zemi. Menší planetky jsou ale ve vesmíru mnohem častější a podle vědců je tak pravděpodobnější, že by Zemi ohrozily právě ony.
Sonda DART (Double Asteroid Redirection Test) odstartovala loni v listopadu. K přípravě této mise agentury NASA přispěl i tým Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Planetku Didymos objevili američtí astronomové z observatoře Kitt Peak v Arizoně v roce 1996.
Ondřejovští astronomové se podílejí na misi NASA proti asteroidu. K úderu dojde příští týden
Přítomnost měsíce Dimorphos zjistil v roce 2003 česko-americký tým vedený Petrem Pravcem, který pracuje na observatoři v Ondřejově. Čeští vědci pak prováděli v letech 2015 až 2021 přesná fotometrická měření. Díky těmto a dalším datům experti vytvořili model soustavy a předpověděli pozici měsíce vůči planetce v okamžiku nárazu sondy.
Ondřejovští astronomové budou nyní analyzovat získaná fotometrická data a určí velikost změny dráhy Dimorphosu způsobené impaktem sondy. Zcela finální výsledky mají být publikovány po dokončení všech pozemských měření příští rok v březnu.