Článek
Podle informace ruské agentury Roskosmos nosná raketa úspěšně vynesla Sojuz na oběžnou dráhu, kde se má ve středu v 6:33 SEČ spojit s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS).
"Byli jsme nervózní víc než kdy jindy," přiznal se v pondělí novinářům po úspěšném startu šéf Roskosmosu Vladimir Popovkin. "Start byl prvním po srpnové havárii a nikdo z členů posádky navíc v sojuzu ještě nikdy neletěl."
Starty všech sojuzů byly po srpnové havárii Progressu pozastaveny. [celá zpráva]
Obnoveny byly až poté, co se podařilo zjistit, že předčasné vypnutí třetího stupně způsobila nečistota v palivovém potrubí, která vedla k přerušení provozu plynového generátoru motoru RD-0110. [celá zpráva]
Starty bez posádek
Před pilotovaným letem Rusko uskutečnilo dva starty sojuzů bez posádek, i když tvrdí, že ani selhání třetího stupně by v případě lodě TMA-22 nemělo fatální následky a posádka by se vrátila na Zemi.
Jako první odstartoval 2. října sojuz se satelitem systému Glonass, 21. října odstartoval další sojuz poprvé z Francouzské Guayany a 30. října byla vynesena z Bajkonuru loď Progress. [celá zpráva]
ISS nezůstane neobydlena
Teprve po nich vzlétl Sojuz TMA-22 s ruskými nováčky Antonem Škaplerovem a Anatolijem Ivanišinem a se zkušeným americkým astronautem Danielem Burbankem. Ti na ISS vystřídají tříčlennou posádku, kterou tvoří Rus Sergej Volkov, Japonec Satoši Furukawa a Američan Michael Fossum. Ta se má vrátit na Zem 21. listopadu. Burbank a dva Rusové zůstanou na ISS do března.
Pokud by nebyla nová posádka ISS vyslána včas, stanice by musela být dočasně opuštěna. Stalo by se tak poprvé za bezmála 11 let.