Hlavní obsah

Sociolog: V pražských základkách mohou od září chybět místa až pro 3000 dětí

Praha

V základních školách v Praze mohou v září při začlenění současného počtu válečných uprchlíků z Ukrajiny chybět místa pro až tři tisíce dětí. Na čtvrteční konferenci Úspěch pro každého žáka, kterou v Praze pořádala Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV), to řekl sociolog Daniel Prokop.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ilustrační foto

Článek

Z dat, které zpracovala Prokopova agentura PAQ Research ve spolupráci s ministerstvem školství, podle něj plyne, že v některých regionech budou po příchodu ukrajinských utečenců kapacity škol a školek na začátku školního roku přehlcené.

Kapacity základních škol v ČR jsou v průměru dostatečné. Problém ale je, že jejich rozložení je regionálně nerovné a zároveň není rovnoměrné ani rozmístění uprchlíků z Ukrajiny
Daniel Prokop, PAQ Research

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) už dříve uvedl, že v Česku je asi 125 tisíc ukrajinských uprchlíků ve věku od tří do 18 let. Podle výsledků průzkumu ministerstva k 7. dubnu chodilo do mateřských škol 3310 ukrajinských dětí a 23 204 do škol základních. Školky měly ještě kolem 12 900 volných míst a základní školy přibližně 150 500.

V případě potřeby by podle zjištění ministerstva mohlo od září ve školkách vzniknout dalších asi 9530 nových míst a v základních školách 35 257.

Ve většině ČR volná místa, ale Praha přehlcená?

Podle Prokopa jsou kapacity základních škol v ČR v průměru docela dostatečné. Problém je ale v tom, že jejich rozložení je ve skutečnosti regionálně nerovné a zároveň není v Česku rovnoměrné ani rozmístění uprchlíků z Ukrajiny.

Považuje proto za pravděpodobné, že ve většině země budou sice ve školách volná místa, ale třeba Praha bude přehlcená. Jako výjimku v hlavním městě uvedl Prahu 4, kde zřejmě místa pro děti budou.

„Ale ostatní (městské části) Prahy mají minus, pravděpodobně budou mít nedostatečnou kapacitu v řádu dvou až tří tisíců míst,“ soudí.

Podle něj se tak asi bude muset v Praze navyšovat kapacita škol a organizovat rozvážení dětí autobusy do vzdálenějších míst. Doporučoval by zvážit i snahu o to, aby se část uprchlíků bez práce přestěhovala do jiných lokalit. „Já myslím, že by to bylo asi v nějakých nižších tisícovkách uprchlíků smysluplné,“ uvedl.

Problém s kapacitou se podle něj v Česku bude týkat zejména druhého stupně základních škol, kam už nyní chodí hodně žáků. „Tam nebude místo ani v těch obcích okolo Prahy,“ poznamenal. Na mapě ukázal třeba Černošice, Říčany, Kolín nebo Český Brod.

Potíže očekává také se zajištěním mateřských škol, jejichž kapacity označil za dlouhodobě podceněné. Týká se to podle něj asi třetiny republiky, opět rovněž Prahy a jejího okolí. Víc než 50 míst ale může chybět také třeba ve školkách v Brně, Plzni, Karlových Varech, Liberci či Pardubicích, vyplývá ze zjištění agentury PAQ Research.

K řešení situace doporučil Prokop státu častěji monitorovat kapacity vzdělávací soustavy a počty žáků v nich. Kromě toho by se podle něj měla věnovat větší pozornost i zajištění dostatečného množství pracovníků škol a zjišťování výsledků vzdělávání. Varoval před tím, aby se s integrací ukrajinských uprchlíků do škol neprohlubovaly nerovnosti a aby nevznikaly segregované školy.

Výběr článků

Načítám