Článek
Zajímavou studii, která se zaměřovala na soby polární (severské přežvýkavce z čeledi jelenovitých), publikoval 22. prosince odborný časopis Current Biology.
„Domníváme se, že schopnost spát i v době přežvykování je zvláště důležitá v době krátkého léta, kdy jsou sobi během celého dne velmi aktivní a snaží se sežrat dostatek píce, aby nashromáždili tuk pro zimní měsíce chudé na potravu,“ uvedla podle listu The Guardian spoluautorka studie Gabriela Wagnerová z Norského institutu pro biologii v Tromsö.
Zoologové v arktické přírodě sledovali v různých obdobích roku čtyři sobí samice, kterým neinvazivní metodou připevnili ke kůži na hlavě elektrody sledující elektrickou aktivitu mozku (EEG).
Zjistili, že zvířata spí přibližně stejnou dobu bez ohledu na roční období, a proto potřebují v létě, kdy mají kvůli dostatku vegetace na spánek nejméně času, spojit odpočinek s trávením.
„Máme za to, že v přírodě může sob přežvykování provádět po poměrně podstatnou část spánkového cyklu,“ dodala Wagnerová.