Článek
Autoři výsledného snímku poukazují na to, že kvůli rostoucí míře dnes už dokazatelně škodlivého světelného znečištění z měst je i pozorování meteorů čím dál obtížnější.
Meteorický roj Perseid je nicméně v následujících dnech tím největším lákadlem pro pozorovatele noční oblohy, vrcholí v noci ze čtvrtka 12. na pátek 13. srpna. Na tuto každoroční podívanou, která je letos podle Pavla Suchana z České astronomické společnosti provázena dobrými podmínkami, upozorňuje NASA prostřednictvím svého prestižního Astronomického snímku dne z 9. srpna 2021.
V týdnu si na nebi vychutnáme hvězdopád Perseid
Na dvou místech s různou úrovní světelného smogu
Kompozitní fotografie, která oběma autorům zabrala stovky hodin práce, vznikla v srpnu minulého roku na dvou místech s různou mírou světelného znečištění.
Slovinský, jehož je levá polovina snímku výše, zaznamenával meteory z Perseid u východoslovenské obce Runiny v tzv. Parku tmavé oblohy Poloniny, kde je jedno z nejtmavších míst ve střední Evropě. Na tzv. Bortleho stupnici tmavého nebe podle míry světelného znečištění (od 1 do 9, kde stupeň 9 je nejhorší) se Runina nachází na stupni 2.
Horálek snímal meteory nad Sečskou přehradou na Pardubicku, kde je kvalita oblohy na stupni 4.
Na noční obloze svítí zvířetníkové světlo. Smog i počasí však ne vždy podívanou umožní
Rozdíl mezi těmito dvěma místy je přitom až 1000 hvězd, o které je sečská obloha ochuzena oproti té na Runině. Slovinský mohl napozorovat až o třetinu více meteorů, které na přesvětlené sečské obloze zanikly. Oba fotografové přitom snímali stejnou technikou zhruba stejný celkový čas a obrazy zpracovávali identickými technikami. Snahou bylo též zachytit identickou nebeskou kompozici s letní Mléčnou dráhou.
Kromě meteorů a Mléčné dráhy je na obrázku vidět i trojice jasných planet, která při loňském maximu Perseid zdobila noční oblohu: na „české” části vpravo Jupiter a Saturn (odrážejí se v hladině Sečské přehrady), na „slovenské” polovině narudlý Mars.
NASA znovu ocenila snímek českého astrofotografa. Zachytil loňskou kometu
Podle Horálka je to poprvé, co NASA takto ocenila společný slovensko-český snímek. Konkrétně pro Slovinského je to šestý úspěch v NASA, pro českého fotografa třicátý. Dále jde o osmnáctý snímek dne NASA, který vznikl na území Česka, a dvanáctý na území Slovenska.