Článek
Hlavní výhodou jedlých balení je nejen jejich snadná výroba, ale také možnost snížit díky tomu množství vyprodukovaného odpadu, informuje MENDELU na webu.
Aby se netvořily mikroplasty
„Jedlé obaly představují jednu z cest, jak redukovat velké množství syntetických plastových obalů, které se v přírodě rozkládají až desítky let. Snížit se ale s jejich pomocí dá vyprodukovaný odpad celkově. Na výrobu jedlých obalů totiž dokážeme použít také odpadní suroviny jiných technologií,“ objasnila vědkyně Soňa Hermanová z Ústavu technologie potravin AF MENDELU.
Obalové materiály na čistě přírodní bázi podle ní navíc nepřispívají k tvorbě mikroplastů, které představují jako cizorodé částice do budoucna velkou neznámou – a možná i skutečně hrozbu – pro všechny organismy.
Mikroplasty poprvé odhaleny hluboko v plicích žijících pacientů
Konkrétně studentka Barbora Smetanová se aktuálně v laboratoři věnuje vývoji jedlých obalů na bázi bílkovin, které mají charakter pružné kuchyňské fólie. Výroba směsi je podle ní jednoduchá a nenáročná na suroviny.
„Vyrobené fólie sice nejsou zcela bezbarvé a čiré, ale jejich průhlednost je dostatečná, aby bylo možné si potravinu důkladně prohlédnout. Navíc jsou obaly bez zápachu, a tak neovlivňují aroma samotné potraviny,“ popsala Smetanová. K přípravě obalu využívá studentka mléčný protein.
Vyřešit odolnost vůči vodě
V dalším kroku plánují vědci do jedlých fólií zakomponovat i aktivní složky, které by měly vylepšit výživovou hodnotu i funkčnost příslušného obalu. Podle jejich slov je nutné docílit přijatelných mechanických vlastností, které jsou nezbytným předpokladem při průmyslovém strojním balení potravin do fólie.
Vypij a sněz. Studenti z Prahy vyrábějí unikátní jedlé kelímky
Stejně tak bude důležité vyřešit zvýšení odolnosti obalů vůči vodě, jelikož současné verze nejsou pro potraviny s vysokým obsahem vody vhodné. Obaly budou odborníci dále testovat v laboratořích.
Studentka z Brna výrazně modernizuje chovy ovcí a koz
Může se vám hodit na Firmy.cz: