Článek
Obecně se většina expertů shoduje, že živočichové se na Zemi poprvé objevili zhruba před 635 miliony lety. Mezinárodní tým pracující v Gabonu ovšem tvrdí, že v tamních horninách objevil důkazy o podmínkách vhodných pro živočichy už před 2,1 miliardy let.
Zpravodajská stanice BBC k tomu podotýká, že studie zveřejněná nyní v odborném časopise Precambrian Research je odklonem od tradičního pojetí vývoje mnohobuněčných organismů.
Popisuje totiž epizodu jedinečné podvodní sopečné aktivity po srážce dvou kontinentů, která vytvořila „laboratoř“ bohatou na živiny pro „nejranější experimenty na Zemi v komplexní biologické evoluci“.
V hlubinách oceánu vědci objevili více než sto nových druhů mořských živočichů
Zatím jen teorie
Objev z Afriky s dosud nevysvětleným původem pochází z lokality Franceville v Gabonu, kde odborníci před 10 lety identifikovali vrstvy sedimentů, které by mohly být tvořeny zkamenělými živočišnými organismy.
Vědci s pomocí hlubokých vrtů v okolních horninách nalezli stopy po kyslíku a fosforu, který by mohl raným organismům sloužit jako potrava.
Pokud je teorie o raném živočišném životě správná, miliardy let staré formy života se podobaly dnešním hlenkám či slizovkám - tj. amébovitým organismům, jak sdělil vedoucí studie Ernest Chi Fru z velšské Cardiffské univerzity.
„Nejsem proti myšlence, že před 2,1 miliardy let existovaly složitější živiny, ale nejsem přesvědčen, že by to mohlo vést k takové diverzifikaci, která by utvořila složité organismy,“ domnívá se naopak odborník Graham Shields z londýnské univerzity UCL, který se na výzkumu nepodílel.
Počtvrté v historii Země. Vědci prokázali, že dvě symbiotické formy života splynuly v jeden organismus
„Říkáme: podívejte se, máme tu zkameněliny, máme tu kyslík, to podnítilo vznik prvních složitých živých organismů,“ uvádí však Chi Fru.
Stejný proces je podle něj pozorovatelný před 635 miliony lety.