Článek
„Slovenský exekutor může například v případě minimální mzdy, která na Slovensku činí v přepočtu asi 8500 korun, srazit od 1800 Kč do 3600 Kč (63 až 126 eur). Výsledkem je, že lidé odmítají pracovat a upřednostňují sociální dávky anebo se snaží před exekucemi utéct do zahraničí,“ říká předseda představenstva a generální ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Group Luboš Sirota. Nejčastěji volí díky jazykové příbuznosti Českou republiku.
Dostihnout dlužníka je komplikované
Legislativa přitom na takovou situaci pamatuje. Již od roku 2004 lze využít takzvaný evropský exekuční titul, na základě kterého lze v cílovém státě vykonat rozhodnutí bez zahájení nového soudního řízení v jiném státě. „V praxi nicméně platí, že exekutor musí být důsledný a musí se dozvědět, že dlužník pracuje v jiné zemi a pobírá tam mzdu. To je často komplikované,“ říká Erik Švarcbach, area manager McROY Czech.
Personalisté po exekucích nepátrají
Teoreticky se tak dlužník může dlouhou dobu pohybovat po Evropské unii, pobírat mzdu a vyhýbat se splácení ve formě srážek ze mzdy. „Pro zaměstnavatele v České republice z toho vyplývá jasné nebezpečí. Jakmile exekutor využije evropského titulu, práce v Česku přestane být pro dlužníka zajímavá a okamžitě ukončí pracovní poměr. Osobně však pochybuji, že si personalisté zjišťují, zda je proti zaměstnanci vedeno exekuční řízení v jiném státě,“ dodává Švarcbach.
Koncem roku 2013 evidovalo Ministerstvo spravedlnosti Slovenské republiky celkem 2 829 941 nevyřízených exekucí. Podle zkušeností společnosti McROY Slovakia se exekuce týkají především lidí s nižší kvalifikací, pracujících v dělnických profesích.