Článek
Na skleněné kopuli o průměru osm metrů se mohou promítat 3D filmy až 50 divákům. Zařízení, které je ve střední Evropě ojedinělé svou kvalitou a ostrostí obrazu, má sloužit i veřejnosti.
Podle proděkana fakulty Tomáše Gráfa, který měl vybudování malého planetária na starosti, má jeden obrazový bod na projekční sféře lineární rozměr 2,4 milimetru.
„Obraz je tedy nejen kontrastní, ale i velmi ostrý. Navíc se zde promítá z osmi projektorů, běžně se používají dva,“ upřesnil s tím, že samotná projekce je zvláštním druhem promítání na sférickou plochu.
I pro studentské experimenty
Unisféra bude sloužit všem studentům, přednostně se s ní počítá pro studenty astrofyzikálních oborů.
„Rádi bychom ji využili také pro experimentální práce studentů, které budou zaměřeny na kombinaci sférické projekce s dalšími moderními médii, jakými jsou například rozšířená či virtuální realita. Pracujeme však i na tom, aby Unisféru v příštím roce mohli navštívit také studenti středních škol v regionu i zájemci z řad veřejnosti,“ uvedl Gráf.
Brněnské planetárium patří k nejkrásnějším v Evropě, rozhodl mezinárodní časopis
Projekt za 60 milionů korun je součástí rozsáhlejší modernizace výukových prostor. Slezská univerzita plánuje do roku 2022 investovat celkem 160 milionů Kč. Kromě planetária Unisféra pořídí například nové audiovizuální vybavení 36 učeben.
Planetárium Unisféra bylo z velké části financováno z Evropské unie. „Stavební část včetně čtyř nových učeben, studia, klimatizace a zázemí přišla na 20 milionů korun, samotné zařízení stálo 40 milionů korun,“ doplnil mluvčí univerzity Daniel Martínek.