Článek
Zatímco středa patřila na hrách žákům ZŠ, následující den byl určen studentům osmnácti středních odborných škol z Česka, Polska, Slovenska, Německa, Rakouska, Maďarska a letos poprvé i Ukrajiny.
Žáci absolvovali teorii i praxi
„Mezinárodní Řemeslné hry pořádáme čtvrtým rokem, letos v rámci Roku průmyslu a technického vzdělávání,“ vysvětlil ředitel SOŠ Aleš Adamus a pokračoval: „Po oba dny je stejný princip. Žáci i studenti absolvují teoretickou a praktickou část. Žáci ZŠ mají úlohy jednodušší, zato na studenty středních škol už čekají úkoly těžší.“
Pomáhají vzbudit zájem dětí o techniku
Podle Adamuse přispívají i Řemeslné hry k tomu, že škola zaznamenává v posledních letech o technické obory ze strany dětí zájem. „Uchazečů o ně máme stále víc, umístit absolventy do praxe nemáme problém,“ potvrdil s tím, že za to vděčí škola Třineckým železárnám, s kterými škola intenzivně spolupracuje na teoretické i praktické výuce. Huť navíc valnou většinu absolventů po studiu také zaměstná.
Kopřivničtí představili čtrnáct řemesel
Jestliže v Třinci propagovali čtyři technické obory, v Kopřivnici na akci Řemeslo má zlaté dno, se jich představilo hned čtrnáct. Přehlídka byla určena zvláště žákům osmých tříd ZŠ.
„Snažíme se tak vzbudit zájem žáků hlavně o technické profese. Pokud se mladí lidé rozhodnou takový obor vystudovat, mají velké šance na získání práce. Zájem firem o kvalifikované technicky vzdělané pracovníky je velký, a hlavně trvalý,“ je přesvědčen ředitel Kontaktního pracoviště ÚP ČR v Novém Jičíně Zdislav Zima.