Hlavní obsah

Školy na Ústecku a v jižních Čechách nemají kam posílat na praxi budoucí opraváře

Nečekaný problém řeší některé střední školy vychovávající budoucí opraváře praček a jiných domácích spotřebičů. Nemají kam umístit studenty na praxi. Buď nejsou firmy, nebo ty stávající nemají o učně zájem.

Foto: Pavel Karban, Novinky

Pro některé střední školy je problém najít studentům místo v servisech či firmách na praxi.

Článek

„U nás v kraji jsou většinou jen malí živnostníci s jedním, dvěma zaměstnanci. Pro ně je pak těžké věnovat se žákům a zabezpečit jim praxi,“ nastínila Blanka Hvozdová, vedoucí Střediska projektů, propagace a dalšího vzdělávání SOŠ energetické a stavební v Chomutově.

„Snažíme se umístit žáky na praxi do servisů, ale nedaří se nám žádný najít,“ přiznala s tím, že nejde jen o problém Chomutovska, ale celého Ústeckého kraje.

„Bohužel zájem o opraváře není,“ posteskla si a prozradila, že jeden žák musel kvůli nabytí zkušeností dojíždět do servisu dokonce až do Plzně. Což je od školy přes 100 kilometrů. „Přitom praxe v terénu je pro ty kluky nejvíc,“ poukázala Hvozdová.

Podle Radka Hacaperky ze Sdružení výrobců spotřebičů APPLiA CZ chybí na trhu odhadem nižší stovky opravářů. „Hodně jich chybí v těch částech republiky, které na tom nejsou úplně ideálně ekonomicky,“ nastínil.

A právě tam prý mívají školy problém najít žákům místa na praxi. „Třeba chomutovská škola je velmi agilní, pracuje super, ale její studenti nemají kam jít na servisní praxi. Takže je musíme tahat třeba do Prahy nebo dalších regionů,“ potvrdil.

S hledáním míst pro praxi studentů má potíže i Střední odborná škola elektrotechnická, Centrum odborné přípravy v Hluboké nad Vltavou. Její ředitel Pavel Zasadil sdělil, že moc firem, u kterých by byl vidět zájem o spolupráci, nevidí.

„Momentálně máme dva žáky ve dvou firmách. Živnostníci se do této spolupráce moc nehrnou, mají obavy z velké administrace, zodpovědnosti za žáky i drahé spotřebiče u zákazníků,“ objasnil s tím, že ho to mrzí, protože zájem dětí o studium elektro oborů je velký.

V Praze nebo na severu Moravy není problém

Zatímco na Ústecku a v jižních Čechách mají školy starosti s tím, kam pošlou studenty na praxi, v Praze, na Kroměřížsku nebo na severu Moravy firmy učně na zaškolení vítají.

„S umísťováním žáků do servisních organizací nemáme problém. Je to asi mimo jiné i tím, že jsme v Praze. Ale vím z doslechu, že v některých krajích to problém je,“ nastínil Josef Ležal, ředitel Střední odborné školy - Centra odborné přípravy a Gymnázia v pražských Vysočanech.

Učitel odborné výuky na Střední škole elektrotechnické v Ostravě Aleš Harašta řekl, že na Ostravsku je výhodou velká servisní síť, proto škola nemá problém umístit studenty do autorizovaných servisů.

Zástupce ředitelky pro praktické vyučování třebíčské Střední průmyslové školy Michal Řiháček upozornil, že velký zájem ze strany firem o studenty na praxích způsobuje to, že pro menší podniky, například servisy elektrospotřebičů, je pak obtížné žáky na praxi získat.

„Žáci si navíc často volí firmu na praxi podle toho, co mají nejblíž. Obvykle Třebíč nebo okolí jejich bydliště. To samozřejmě servisům, které jsou mimo tato místa, situaci také nijak neusnadňuje,“ připomněl.

Výběr článků

Načítám