Článek
Finanční limity na nákup potravin se ve vyhlášce o školním stravování naposledy zvýšily v září 2021, a to o 20 procent. Předtím platily od ledna 2012.
Nynější navýšení limitů je podle úřadu nezbytné proto, aby zařízení školního stravování mohla i při současných rostoucích cenách potravin nadále dodržovat výživové požadavky na kvalitu jídla pro děti.
Oběd pro středoškoláky až za 54 Kč?
Odteď platné limity stanovují strop na oběd pro středoškoláky a školáky starší 15 let na 54 korun, dosud to bylo o devět korun méně. O tutéž částku narostla i možná nejvyšší cena za polední jídlo pro žáky ve věku od 11 do 14 let. Ti mohou nově za oběd platit až 50 korun.
Školy mohou od února opět zdražit obědy
O tři koruny nižší, tj. 47 Kč, je maximální částka stanovená pro úhradu oběda určeného sedmiletým až desetiletým dětem. Děti mladší šesti let mohou ode dneška platit až 36 korun, tedy o šest korun více než dosud.
Většina jídelen zdražila už dříve
Např. v Praze se ceny za obědy v jídelnách nyní pohybují většinou mezi 30 a 40 korunami. Většina jídelen, které ČTK oslovila, se v únoru a v dalších jarních měsících zdražovat nechystá. K úpravě ceny přistoupily už dříve v tomto školním roce či v první polovině roku 2022.
Kupříkladu jídelna v ZŠ v Průhonicích u Prahy zdražila obědy loni v září. Stejně postupovala i jídelna při ZŠ a MŠ U Santošky v Praze 5 a jídelna při ZŠ v Hloubětíně. S dalším zvyšováním ceny oběda se nepočítá, sdělili už dříve vedoucí a hospodáři jídelen Jan Martinovský, Světlana Kroužková a Jitka Synková. Naopak s tím, že si připlatí, musí počítat rodiče školáků stravujících se třeba v jídelně při ZŠ Kořenského v Praze 5.
Osm hodin spánku, dva litry vody denně aneb Jak je to se zdravotními radami podle vědy
Dále např. školy, které zřizuje Brno nebo část Brno-střed, obědy od února nezdraží. Středočeské školní jídelny od února spíše nezdraží, byť některé vyčkávají. Obědy nezdraží ani drtivá většina základních škol v Liberci či v Hradci Králové. Povětšinou takový krok nechystají ani školy ve Zlínském či v Plzeňském kraji, na Vysočině rovněž neplánují únorové zdražení. Moravskoslezské školní jídelny většinou zdražovat nebudou, ceny totiž už zvýšily. I oslovené školní jídelny v Ústeckém nebo Karlovarském kraji většinou zdražily obědy už v září.
Nicméně v jižních Čechách zdraží obědy asi deset procent krajských škol, a to nejvýš o pětinu.
Dotační program
V souvislosti se zdražováním školního stravování upozornila už dříve nezisková organizace Women for Women (W4W), že letos nebude moci z finančních důvodů ve školní jídelně obědvat každé šesté dítě. V roce 2022 to přitom byl každý osmý školák. Organizace, která dětem poskytuje prostřednictvím projektu W4W: Obědy pro děti stravu zdarma, očekává další růst zájmu o své služby. Loni se W4W o obědy zdarma přihlásilo 18 765 žáků, letos by to podle organizace mohlo být až 20 tisíc školáků.
Každé šesté dítě si nebude moci dovolit oběd ve školní jídelně, upozorňuje organizace
Podle aktuální predikce této organizace může být v celém Česku do konce letošního školního roku bez oběda až 40 tisíc dětí.
Potenciální nárůst v průměru až o šest korun za jeden školní oběd může být podle spoluzakladatelky a ředitelky W4W Ivany Tykač pro mnoho rodičů neúnosný. Řešení problému však podle ní existuje a nabízí se mj. i na úrovni obcí. Příkladem může být obec Syrovice v okrese Brno-venkov, která svým školákům zastropovala oběd na částce 20 Kč za jednu porci.
„Neustálé zdražování školních obědů představuje velký problém, který v důsledku dopadá na naše děti. Výzkumy však ukazují, že obědy ve školní jídelně mají pozitivní vliv nejen na začleňování žáků do školního kolektivu, ale i na jejich prospěch,“ podotkl starosta obce Zdeněk Joukl.
Ministerstvo školství navýší dotaci na podporu školních obědů
Řešení v otázce podpory školního stravování tak podle W4W existuje a s rostoucími cenami mohou pomoci právě zřizovatelé ZŠ. „V červnu loňského roku se ČR přihlásila k evropskému dokumentu Záruka pro děti, který obsahuje výzvu pro všechny členské státy, aby bylo dětem zajištěno alespoň jedno zdravé jídlo každý školní den. V příkladu řešení problematiky na úrovni obcí, jež je v souladu s tímto dokumentem, spatřujeme cestu, jak nezdražovat obědy až do maxima umožněného novelou vyhlášky,“ dodala Tykač.
Ministerstvo školství v reakci na zdražování avizovalo, že dá neziskovým organizacím na obědy pro školáky více peněz. Plánuje rozdělit 100 milionů korun, tedy o 40 milionů více než loni. Cílem dotační výzvy úřadu je stejně jako v minulých letech podpořit školní stravování školáků, jejichž rodina se ocitla v nepříznivé finanční situaci.
Takový projekt má i ministerstvo práce a sociálních věcí. Díky projektu Obědy do škol zdarma ve školním roce 2021/2022 obědvalo 14 158 dětí z téměř tisícovky škol.