Článek
Rozvazování kontraktů s agenturními firmami potvrdili i zástupci vedení Škodovky. "Na základě požadovaných výrobních kapacit a s přihlédnutím k omezení výroby aktuálně měníme počet agenturního personálu," sdělil mluvčí firmy Jaroslav Černý. Recese by se zatím neměla dotknout kmenových zaměstnanců. "Budeme i nadále dění na světových trzích vyhodnocovat, ale v současné chvíli žádné propouštění kmenových zaměstnanců neplánujeme," dodal mluvčí.
V automobilce v září pracovalo zhruba 4000 agenturních zaměstnanců, v současné době jich je podle odborů zhruba 2500. To je přesně počet, jenž odbory, které o snížení počtu agenturních zaměstnanců usilovaly již před krizí, dříve považovaly za ideální. "Bohužel jsme k němu nedospěli naším vyjednáváním, ale vlivem recese," podotkl Povšík. Podle něj navíc existuje dohoda, kdy počet agenturních zaměstnanců nesmí na žádném středisku firmy překročit 40 %.
To, že cizinci přestanou pracovat ve Škodovce, ale neznamená, že přijdou o práci úplně. "Firma je nepropouští, pouze rozvazuje smlouvu s agenturami. Ty je pak mohou zaměstnat dál někde jinde," dodal Povšík.
Hromadného propouštění cizinců se bojí i vedení Mladé Boleslavi. Podle zástupců města by to znamenalo zvýšení kriminality. Určitá opatření již připravila také městská policie. V boleslavském závodě Škody Auto dělalo v září zhruba 24.000 lidí, z toho 4000 míst připadlo právě na agenturní personál. Pokud cizinci nenajdou práci jinde, panuje obava, že by ve městě mohli zůstávat bez stálého příjmu.