Článek
Vláda chce opatření kvůli zhoršující se epidemii zpřísnit, zatím ale není jasné jak. Podle dosavadních informací ze středečních jednání členů vlády s opozicí, odboráři a zaměstnavateli by se mohly kromě jiného uzavřít školky a první a druhé třídy základních škol. Dál by fungovala jen zařízení pro děti zdravotníků a pracovníků záchranného systému.
Vládu čeká klíčové rozhodnutí: chce zavřít školy i kraje
Podle Dobšíka mají odbory informace o tom, že ve speciálních a mateřských školách, kde se nemusí nosit roušky, nakažených v poslední době přibývá. Poukázal také na to, že podobně se nedávno na jednání sněmovního školského výboru vyjádřil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Návrat do škol je riskantní, ale nutný, tvrdí Dušek
Podle Duška se nákaza od začátku ledna víc šíří i mezi dětmi ve věku šesti až deseti let, ve školách jde většinou o ohniska průměrně kolem šesti lidí.
Rozsudek pro gymnázium: Rodiče zatím nevolají, ale školy jsou v rozpacích
Zástupci odborů proto podle Dobšíka vnímají současnou epidemickou situaci jako vážnou a namístě by podle nich bylo školy na nezbytně dlouhou dobu uzavřít. „Na jak dlouho, by měli rozhodnout epidemiologové,” řekl odborový předák.
Včasné rozhodnutí o uzavření by podle něj mohlo pomoct situaci dříve zlepšit a školy opět brzo otevřít. „Nyní by měly zůstat v provozu jen školy vyčleněné pro děti zdravotníků, hasičů nebo třeba policistů,” dodal.
S Plagou jsme si to vyříkali. Odborům jde o udržitelné otevření škol, říká jejich šéf
Do budoucna by podle něj mohla školám pomoct kombinace testování, respirátorů a očkování. V nedávném rozhovoru pro Novinky se nechal slyšet, že je především pro „udržitelné” otevírání škol - tj. aby se nemusely zase hned zavírat.
Střídavé karantény u školek
Podle ředitelky benešovské mateřské školy a zástupkyně spolku Pedagogická komora Mileny Mottlové se většina školek potýká s opakovaným výskytem nákazy a v poslední době se situace zhoršuje.
Šetrné testování dětí na covid-19 by tak podle ní uvítaly i školky. Jak poznamenala, vhodné by byly např. antigenní testy ze slin. „Bohužel většina školek se s covidem v podstatě nerozloučila od druhé vlny. Uzavírají se jednotlivé třídy a točí se to v těch školkách. To znamená, že jedna třída se vrátí z karantény a jde do ní druhá,” uvedla.
Covid se v říjnu potvrdil ve více než polovině školek, chodily tam i děti s příznaky
Podotkla, že rodiče často vodí do školky i děti s příznaky nemoci nebo navzdory nařízené karanténě v rodině. Většina mateřinek by podle ní proto uvítala, kdyby se mohly třeba na dva týdny uzavřít.
Opakovat kvůli pandemii celý ročník? Neproveditelné, tvrdí MŠMT i školy
Dobšík doplnil, že třeba speciální školy na problém s šířením nákazy poukazují už dlouho. Některé jsou určené pro děti s postižením, kde by třeba bylo zvládnutelné i nošení roušek, ale podobně jako ve školách pro mentálně postižené to v nich povinné není. Jako příklad uvedl školy pro žáky s poruchami učení, kde ředitelé nemohou po žácích roušky vyžadovat.
Jiné školy by naopak otevíraly
Jednou z cest, jak školy udržet otevřené, by mohlo být testování. Několik škol v Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji si vyzkoušelo jednoduché PCR testy ze slin.
Při pilotním testování bylo celkem 98 procent dětí a pedagogů negativních, pouze dvě procenta z pětistovky testovaných měla pozitivní test. Šlo tedy o deset lidí.
Školy ve třech krajích vyzkoušely jednoduché PCR testy. Žádné ohnisko se nenašlo
„Chtěl jsem zjistit, zda je škola zdrojem nákazy. Výsledky mě ujistily v tom, že není. To je jasný vzkaz vládě. Již od října loňského roku čekáme na zprávy z ministerstva, kdy někdo začne testovat děti, a zdůvodní tak nařízení dlouhodobého přerušení výuky. Učitelé se bojí, rodiče se bojí a děti sedí doma. Do výuky by se měl vrátit celý první stupeň, nebo alespoň třetí třídy, aby byla zachována kontinuita vzdělávání na 1. stupni,” poznamenal k tomu ředitel zapojené ZŠ a MŠ Řezníčkova v Olomouci Miloslav Palát.