Článek
Hlavní manažer projektu NSK Ivo Jupa novinářům řekl, že na stávající práci zaměstnancům v Olomouckém kraji nejvíc vadí neodpovídající platy, malé vyhlídky na povýšení nebo pracovní stereotypy. Skoro tři čtvrtiny lidí pak navíc pracují v úplně jiném či jen příbuzném oboru, než jaký vystudovali, a k jeho změně se již neodvažují.
Šest z deseti by změnilo místo
Z průzkumu vyplynulo, že šest z deseti obyvatel Olomouckého kraje by kvůli lepším pracovním podmínkám změnilo zaměstnání. "Na profesní změně láká lidi vidina lepšího finančního ohodnocení a práce v oboru, který by je zajímal či bavil," podotkl Jupa. Polovina lidí se ale bojí, že by v regionu sužovaném třetí nejvyšší nezaměstnaností jinou práci nenašla. Třetinu obyvatel od změny odrazuje dočasná ztráta příjmů a čtvrtina lidí si říká, že nemá pro jinou práci kvalifikaci.
Většina nepracuje ve vystudovaném oboru
Olomoucký úřad práce sice v lednu registroval takřka 3.500 volných pracovních míst, nicméně často v oborech, které vyžadují od uchazečů odbornou kvalifikaci. Průzkum ale ukázal, že většina lidí v kraji pracuje v jiném nebo pouze příbuzném oboru, než který vystudovali, a nemá tak osvědčení o tom, co skutečně umí a co je živí. NSK proto umožňuje zájemcům získat celostátně uznávaný certifikát o profesní kvalifikaci, aniž by museli opětovně zasednout na několik let do školních lavic.
Dovednosti potvrdí složením zkoušky
Požadované znalosti a dovednosti zájemce potvrdí složením takzvané kvalifikační zkoušky. Jakým způsobem znalostí dosáhl, zkoušející komisař nezkoumá. "Mohl navštěvovat rekvalifikační kurz nebo se to klidně naučit sám. Důležité je prokázat, že danou profesi opravdu ovládá," dodal Jupa.
V současnosti je podle něj schváleno již 679 profesních kvalifikací a vykonáno bylo 111.136 zkoušek. Mezi nejpopulárnější kvalifikace patří strážný, ale třeba i obsluha CNC strojů, chůva pro děti v předškolním věku, florista nebo údržba veřejné zeleně.