Článek
Setkání se účastní 500 zástupců samospráv. „Snahou je, aby načerpali nové informace z různých ministerstev. Těšíme se určitě na vystoupení ministra školství Mikuláše Beka (STAN), protože všechny starosty znepokojila zpráva ohledně nepedagogických pracovníků,“ řekla Olšáková.
Už dnes obce podle ní doplácejí na výkon státní správy, a pokud by měly platit i nepedagogické pracovníky škol, je třeba úměrně tuto změnu zohlednit v zákoně o rozpočtovém určení daní.
Bek v úterý uvedl, že by se v této souvislosti měly příjmy obcí a krajů na provoz škol v příštím roce zvýšit o dalších deset miliard korun.
Ve své úvodní řeči se předsedkyně negativně vyjádřila také ke slučování obcí. „Podstatná část občanů by to oprávněně vnímala jako snížení váhy svého hlasu při rozhodování o lokálních záležitostech. V každé starostce a starostovi máme schopné manažery, kteří se pečlivě a napřímo starají o svěřené území, což prokázali nyní při povodních, předtím při covidové či uprchlické krizi. Podporujme a usnadňujme dobrovolnou spolupráci obcí, a ne umělé obecní slepence, které nebudou nikdy fungovat,“ řekla.
Pavel: Nemělo by to být direktivní
Ohledně slučování škol SMS zastává názor, že by to mělo být dobrovolným rozhodnutím zřizovatele.
Prezident Petr Pavel, jenž na konferenci vystoupil, ke slučování obcí uvedl, že jednodušší správní uspořádání by snížilo administrativní zátěž a zvýšilo celkovou efektivitu. Opatření by však měla být sociálně a společensky únosná, ne direktivní, řekl. Podle něj by stát měl podporovat přirozenou spolupráci obcí.