Hlavní obsah

Sbírka na další piana do škol je za polovinou

3:54
3:54

Poslechněte si tento článek

Projekt Piana do škol Nadace Karel Komárek Family Foundation (KKFF) pokračuje i v letošním roce. Opět se vybírá na pianina a klavíry do základních uměleckých škol (ZUŠ), které o ně zažádaly. Projekt vznikl v roce 2020, po cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan.

Foto: Nadace KKFF

Projekt Piana do škol vznikl v roce 2020.

Článek

„Cesta vzbudila nevoli čínského režimu a strach čínských odběratelů, z nichž se jeden rozhodl zrušit zakázku 11 pianin a klavírů od společnosti Petrof. Tyto nástroje zůstaly v Čechách a zakladatelé nadace, manželé Komárkovi se rozhodli, že nástroje koupí a věnují je českým školám,“ připomněl už dříve ředitel nadace Luboš Veselý.

Dané gesto podle něj vyvolalo v české společnosti ohromnou vlnu solidarity a podpory a zároveň upozornilo na problematiku zastaralých nástrojů v uměleckých školách.

Staré nástroje

Průměrné stáří nástrojů bylo v době prvního kola sbírky 46 let. Některé byly i z 19. století.

Čínou odmítnutá piana rozdala Nadace Komárkových do škol

Ekonomika

Získání nového nástroje je podmíněno účastí škol na veřejné sbírce, ve které každou věnovanou korunu Nadace KKFF znásobí. Výrobce nástrojů, společnost Petrof, rovněž přispívá počátečním vkladem.

V letošním ročníku usiluje o nové piano 17 základních uměleckých škol. Pět z nich už má sbírku ukončenou – jedná se o ZUŠ Hrotovice, ZUŠ Choceň, ZUŠ F. Pišingera v Trhových Svinech, ZUŠ Kralovice a ZUŠ Řevnice.

Aktuální sbírky byly spuštěny 10. června 2024, ukončeny budou 30. června 2025. Z cílové částky 9 563 000 Kč již bylo vybráno přes sedm milionů, jak vyplývá z informací na webu projektu.

Do sbírky se letos zapojilo takřka tisíc dárců, přes 850 fyzických osob a více než stovka právnických osob.

Voda je život. Měsíc školních zahrad láká žáky ven

Věda a školy

Za minulé tři ročníky se této podpory dočkalo 78 základních ZUŠ, které získaly 81 nástrojů za 32 milionů korun.

„Projekt Piana do škol pro naši nadaci představuje investici nejen do budoucnosti mladé generace, ale také do rozvoje komunitního života, který je kolem základních uměleckých škol vždy výrazně patrný. Formát veřejných sbírek, kdy každou korunu automaticky dorovnáváme, má i v současném třetím kole projektu prokazatelné výsledky. Po skončení sbírky v polovině příštího roku se počet škol, které jsme podpořili, přiblíží rovné stovce,“ doplnil nyní Veselý.

Nadační fond Magdaleny Kožené posílá 300 tisíc povodněmi zasaženým školám

Hudba

„Během sbírky vznikaly krásné a dojemné příběhy. Na jedné akci naší ZUŠ za mnou přišel manželský pár seniorů. Doufali, že mě na akci najdou, aby mi mohli osobně předat peníze do sbírky, protože mi věří. Byly to jejich těžce našetřené stokoruny, které mi dávali se slzami v očích. To mě opravdu zasáhlo. Byli velmi rádi, že je díky naší škole v Hrotovicích kulturní život. A že si život v Hrotovicích opravdu oblíbili, až když začali navštěvovat akce naší školy,“ zavzpomínal ředitel Základní umělecké školy Hrotovice Jakub Lojda.

Stipendijní program

Na projekt Piana do škol navazuje letos spuštěný stipendijní program Piana do škol fandí talentům na podporu mladých klavírních umělců. Odborným garantem stipendijního fondu je ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon, stipendisty vybírá odborný panel.

Cílem nadace je podporovat talentované žáky a studenty, kteří se chtějí stát špičkovými umělci, být inspirací pro ostatní a reprezentovat Česko ve světě.

Středoškolačka zabodovala v USA podmořským výzkumem. Oceány se týkají i nás v ČR, upozorňuje

Věda a školy

Výběr článků

Načítám