Hlavní obsah

S novou technologií mezi světovou špičku. Natočili jsme vylepšenou kopuli v pražském planetáriu

4:14
4:14

Poslechněte si tento článek

Praha

Rekonstrukce planetária hlavního města Prahy, která začala v dubnu 2023, se pomalu blíží ke konci. Nová kopule s průměrem 22 metrů, která bude součástí unikátního projekčního systému za 180 milionů korun, je již nainstalovaná a funkční. Veřejnost by ji mohla poprvé spatřit v červnu letošního roku. Jak práce v planetáriu postoupily, to zachytily Novinky na kameru.

Pražské planetárium už má novou kopuli z LED diodVideo: Michaela Bartošová, Novinky

Článek

„Kopule z LED diod je hotová. Už byla zapojena a viděli jsme první obraz. Teď dochází ještě ke kalibraci, ale v únoru bychom s ní už měli umět normálně pracovat, abychom na ní začali připravovat programy pro veřejnost. Musíme ještě dokončit obložení, světla, sedačky, zakončení vzduchotechniky a další funkční prvky,“ sdělil ředitel oblíbeného planetária v pražské Stromovce Jakub Rozehnal.

Dodavatelem kopule, která se skládá z téměř 45 milionů LED diod a jejíž životnost by měla být 25 let, je konsorcium amerických firem Evans & Sutherland, Spitz a Cosm. Technologie její výroby je podle Rozehnalových slov nejen v Česku, ale i ve světě velkou novinkou.

Foto: Novinky

Projekční stěna s diodami už je na svém místě.

„Jedná se o technologii, která doposud ve světě nebyla nikde použita, existuje pouze několik prototypů takových planetárií. Bezpochyby přinese návštěvníkům pražského planetária zcela bezprecedentní zážitek, co se týče kvality obrazu i celkového pocitu, který ta technologie umí vyvolat,“ uvedl pro Novinky.

Pražské planetárium bude mít nový projekční systém za 180 milionů

Věda a školy

Nová kopule nabízí podle něj prakticky neomezené možnosti. Dají se zde promítat živé přenosy, třeba starty raket nebo vysílání z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

„Další věc, kterou tady určitě hodláme dělat, jsou koncerty nebo divadelní produkce. Ty triky, které se s pomocí kopule dají dělat, jsou divácky velmi atraktivní,“ podotkl.

Původní kopule už byla nevyhovující

Původní kopule, která byla stará 63 let, měla průměr 23 a půl metru a skládala se z plechů natřených na bílo, na něž se promítala hvězdná obloha a vesmír, byla již nevyhovující a zastaralá. Při její výměně však narazili dělníci na další problém, který bylo nutné řešit.

„Hned na začátku se ukázalo, že úplně nesouhlasí stavební dokumentace planetária z konce 50. let s tím, jak je to postaveno. Zejména po stránce statické. Takže se musel přepracovávat projekt uchycení kopule,“ popsal ředitel planetária. Kvůli tomu se stavebníci dostali do skluzu a podle Rozehnalových slov vzrostly i náklady.

Foto: Novinky

Projekční stěnu tvoří takovéto panely.

Rekonstrukce vyjde na 300 milionů

Vedení planetária ale naštěstí počítalo s rezervou, do původního plánu rekonstrukce za 300 milionů korun včetně kopule se tak práce podle všeho vejdou.

Kromě nového projekčního systému bude mít planetárium i nové rozvody a ventilaci, které umožní využívat odpadní teplo a v zimě jím vytápět. Obnovou prochází i jeviště a hlediště sálu, upravuje se foyer, kde budou po obvodu také umístěny LED panely, a rozšiřují se výstavní prostory.

Češi se podílejí na vzniku obří observatoře ve Španělsku a Chile

Věda a školy

Vzniknou v suterénu, který dříve plnil funkci skladu a technického zázemí. K dispozici tu bude obchod s upomínkovými předměty či herna.

„Bude to část expozice, kde budou k dispozici kosmické dopravní prostředky, například kosmická loď Raptor ze série Battlestar Galactica. Funkční repliky si budou moci návštěvníci vyzkoušet a řídit,“ avizoval ředitel.

Foto: Novinky

Replika kosmické lodi ze sci-fi filmu bude nově k vidění v suterénu.

Zkušební provoz nově zrekonstruovaného planetária by mohl začít už na konci dubna či začátku května, kdy by sem měly zavítat první skupiny školáků.

„Nebudou ale ještě hotové výstavní prostory a dárkový obchod. Jestli všechno poběží, jak jsme si naplánovali, pro veřejnost bychom pak mohli otevřít na počátku června,“ uzavřel Jakub Rozehnal.

Pohled do vesmíru na brněnské hvězdárně bude dokonalejší, rekonstruuje se tamní digitárium

Věda a školy

Výběr článků

Načítám