Článek
Rýma je odborně řečeno zánět nosní sliznice, který bývá doprovázen snížením nosní průchodnosti, výtokem z nosu, kýcháním a svěděním. Může být akutní, například při nachlazení, a chronická, tou nejčastěji trpí alergici. Rýma častěji postihuje těhotné ženy, u nich je to způsobeno hormonálními změnami, které s očekáváním potomka souvisejí.
Při běžné rýmě zduří nosní sliznice několikrát denně nebo při spánku a nos se ucpe. Při chronické hypertrofické rýmě je sliznice zduřelá neustále. Pacienti mohou dýchat jenom ústy, huhňají, což je společensky a především profesně diskvalifikuje.
Podceňování rýmy může vést k těžkým nemocem
Rýma je spojena se ztrátou čichu a chuti a může vyústit až v chronický zánět průdušek či astma. S rýmou je spojena někdy i zvýšená teplota a schvácenost. Komplikací rýmy bývá hlavně u dětí zánět středního ucha či zánět nosních dutin.
Pokud člověk začne užívat nosní kapky hned při prvních příznacích rýmy, uleví se mu a navíc má šanci, že předejde komplikacím. Lékařka ale varovala před dlouhodobým užíváním nosních kapek. V prvních dnech zmírní problémy, protože omezí otok sliznice a zprůchodní nos. Pokud se ale užívají déle než týden, mohou naopak stav sliznic zhoršit. "Člověk pak může mít rýmu z nadužívání kapek," upozornila.