Článek
Jihočeští vědci na systému rybího přechodu pracovali od poloviny loňského roku a jde o vůbec první zařízení tohoto druhu v České republice.
„Systém funguje na principu rekonstrukce tvaru ryby plavající přechodem z takzvaného řádkového snímání. Kamera snímá pouze velmi úzký proužek obrazu, a jak jím ryba plave, tak systém postupně vytváří její siluetu. Klasifikační metoda využívající strojové učení pak dokáže z této siluety určit druh ryby,“ popsal princip chytrého rybího přechodu Petr Císař, proděkan Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Unikátní systém dokáže poznat druhy ryb a také je spočítat.
Zjednodušeně řečeno kamera snímá postupně části ryby tak, jak propluje rybím přechodem – tedy hlavu, tělo, ocas. Unikátní systém pak dokáže poznat, jestli jde o kapra nebo cejna.
První data na konci roku
Rybáři vědí, jaké druhy ryb se v řece Otavě vyskytují, co ale nevědí, je to, jak často, v jakém počtu a kam se v řece přesouvají. Zajímají je nejen ryby žijící především v proudících říčních vodách, jako jsou jelci, parmy či ostroretky, ale i ty invazivní nepůvodní druhy, například sumeček černý.
Monitorovací jednotky budou na jezu sv. Václava (či Václavském jezu) umístěny několik měsíců. Poté bude možné s údaji pracovat a vyhodnotit je. „První data bychom měli mít koncem letošního roku,“ dodal Císař.

V okolí rybího přechodu platí zákaz rybolovu.
K jezu, kde je unikátní monitorovací systém namontován, je zákaz vstupu – a dál se musejí držet i rybáři. Chytat ryby mohou minimálně padesát metrů od něj.
Podle odborníků jsou informace o migraci důležité především z hlediska druhové ochrany. Pokud se tento systém osvědčí, mohl by být využíván i na jiných místech v České republice.