Článek
Mohutné polyetylenové trubky, které se používají k velkokapacitním podzemním rozvodům pitné vody, dostali rybáři od Energetiky Třinec.
Spolu s energetiky potrubí svařili a udělali z něj plováky. Konstrukci vyplnili vyřazeným polystyrenem a prázdnými PET lahvemi, obalili geotextilií, nasypali na ni hlínu a zasadili rostliny.
„Kořenový systém prorostl až pod vodní hladinu, kde vytvořil přirozené prostředí pro vodní hmyz. Ten se následně stával potravou pro drobné rybky,“ prozradil Libor Kocinec z odboru čistoty vod a životního prostředí Územního výboru Českého rybářského svazu Ostrava.
Hasiči zachraňovali ryby z převrácené vejtřasky
Dodal, že ostrov plní i ochranu před slunečním zářením. „V jeho stínu se shromažďují ryby. To prospělo jejich růstu a pomohlo snížit úmrtnost,“ poukázal s tím, že rostliny zároveň přijímají z rybníka fosforečnany a dusičnany uvolněné ze splaveného bahna z okolních polí a tím pomáhají v boji proti sinicím.
Ochrana i před predátory
Podle Kocince pomáhá ostrov chránit nejen ryby před predátory, kteří kolem rybníků ve Stříteži žijí.
„Je ideálním místem pro bezpečné zahnízdění. Letos tam dokonce nocovala rodinka divokých hus, které jsme tam viděli poprvé,“ upozornil rybář, jehož také potěšilo, jak umělý ostrov přispěl k nárůstu candátů.
„Vylovili jsme téměř dva tisíce kusů této ušlechtilé ryby. Tisícovku jsme odvezli a vysadili do těrlické přehrady. Přehrady totiž stárnou, zanášejí se bahnem, což přispívá k rozmnožování plotic, perlínů či cejnů. A candáti se plevelnou rybou živí,“ vysvětlil Kocinec.