Článek
Ruská sonda Luna-25 narazila letos 19. srpna do povrchu Měsíce poté, co se vymkla kontrole a dostala se na nepropočtenou oběžnou dráhu. Ruská státní vesmírná korporace Roskosmos zveřejnila odhad místa dopadu dva dny poté.
Američané následně dali povel své orbitální sondě LRO k pořizování snímků a nyní zveřejnili místo pravděpodobného kráteru z dopadu Luny-25 na měsíční povrch na srovnávacích fotografiích „před“ a „po“. Jedna je z 24. srpna 2023 již s kráterem, druhá z 27. června 2020, na které kráter není, jak můžeme vidět na úvodní videosekvenci výše.

Pravděpodobné místo dopadu sondy Luna-25
Ten nejčerstvější snímek oblasti „před“ byl podle NASA pořízen v červnu 2022; kráter tedy stoprocentně vznikl někdy po tomto termínu.
Vzhledem k tomu, že nový kráter je blízko odhadovaného bodu dopadu Luny-25, tým starající se o družici LRO dospěl k závěru, že zřejmě opravdu pochází z této neúspěšné ruské mise, a nikoli z přirozeného impaktoru (tj. z nárazu asteroidu).
Nový kráter má průměr asi 10 metrů. Místo dopadu je na vnitřním okraji měsíčního kráteru Pontécoulant G, asi 400 kilometrů od plánovaného oficiálního bodu přistání Luny-25.
Americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter pořídila nový snímek povrchu Měsíce, na kterém si můžete prohlédnout, jak vypadá nový impaktbí kráter, který tam vyhloubila ruská sonda Luna 25. https://t.co/nm3qt8waLY
— Dr. Petr Brož (@Chmee2) September 1, 2023
Na snímky LRO upozornil na sociální síti X (dříve Twitter) mj. i český geolog Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
A okomentoval to následovně: „Americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter pořídila nový snímek povrchu Měsíce, na kterém si můžete prohlédnout, jak vypadá nový impaktní kráter, který tam vyhloubila ruská sonda Luna-25.“
Podle Kremlu se nic hrozného nestalo
Zánik sondy Luna-25 je v zahraničí považován za významný neúspěch ruského kosmického programu i s ohledem na to, že jen o čtyři dny později (23. srpna) úspěšně přistála v rámci mise Čandraján-3 se svým modulem Vikrám a robotickým vozítkem Pragján poblíž měsíčního jižního pólu Indie.
Neúspěch nedávné ruské mise však podle vyjádření samotné Moskvy „není nic strašného“ a nejdůležitější je, aby Rusko pokračovalo ve svém vesmírném programu. Podle agentury Reuters to tento týden v úterý řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
„Není to důvod k zoufalství ani k tomu, abychom si rvali vlasy. Je to jen další důvod, abychom analyzovali příčiny (selhání) a napříště je eliminovali,“ prohlásil Peskov.