Článek
„Ruští kosmonauti Škaplerov a Dubrov strávili mimo vnitřní prostory stanice sedm hodin, 11 minut a 25 sekund (13:17-20:28 SEČ),“ shrnul odborník na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a ČVUT v Praze.
Včera proběhl 51. výstup do volného kosmického prostoru z ruského segmentu Mezinárodní kosmické stanice ISS. V celkových statistikách šlo o 246. výstup v rámci programu ISS. Ruští kosmonauti Škaplerov a Dubrov strávili mimo stanici 7 hodin, 11 minut a 25 sekund (13:17–20:28 SEČ). pic.twitter.com/ONuWaFujwu
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) January 20, 2022
Harmonogram práce byl podle ruské vesmírné korporace Roskosmos rozplánovaný na celkových šest hodin a 40 minut, nakonec tedy ale venku strávili o něco delší dobu. Pro Dubrova šlo už o čtvrtou pracovní směnu vně ISS a pro Škaplerova o třetí.
Více možností pro kotvení lodí
Podstatou práce kosmonautů bylo integrovat uzlový modul Pričal („Kotviště“) do systému stanice přes Nauku, k níž se připojil 26. listopadu.
Ruský uzlový modul Kotviště se úspěšně spojil s ISS
Podle Roskosmosu zvyšuje Pričal technické a provozní schopnosti ruské části ISS. Rozšířil možnosti přistávání ruských kosmických lodí, připomíná agentura Reuters - a to včetně připravované nové lodě Orel. Najednou se k uzlovému modulu může připojit až pět aparátů.
Roskosmos uvedl, že díky středeční práci Škaplerova a Dubrova byl Pričal integrován do systému ruské části stanice a nyní je připravený k přistání pilotovaných a nákladních lodí.
ISS by mohla fungovat až do roku 2030
Dvojice kosmonautů mj. připevnila zábradlí mezi Pričalem a Naukou usnadňující pohyb při práci venku. Škaplerov s Dubrovem nainstalovali a také zapojili mezimodulové komunikační kabely a antény navigačního systému Kurs, který je nezbytný pro přibližování a přistávání lodí na ISS. Nainstalovali na Pričal i dokovací terč potřebný rovněž ke spojení s přistávajícími kosmickými aparáty.
Podle Roskosmosu je nyní uzlový modul připravený na své první přistání lodi. Mělo by se tak stát 18. března, na kdy je naplánovaný přílet Sojuzu MS-21 se třemi ruskými kosmonauty: Olegem Artěmjevem, Denisem Matvejevem a Sergejem Korsakovem.
Krátký výpadek komunikace
Během pracovní směny Škaplerova a Dubrova došlo podle agentury TASS ke čtvrthodinovému výpadku komunikačního spojení s pozemním řídicím střediskem. Středisko sice dobře slyšelo kosmonauty, ti však neslyšeli pokyny ze Země.
Na dočasný problém byli upozorněni prostřednictvím amerických kolegů, kteří sledovali práci ruské dvojice ze stanice.
Fotograf na Opavsku zachytil průlet ISS před prvním letošním měsíčním úplňkem
Posádku ISS nyní tvoří vedle Škaplerova a Dubrova astronauti amerického vesmírného úřadu NASA Raja Chari, Tom Marshburn, Kayla Barronová a Mark Vande Hei a astronaut Evropské kosmické agentury (ESA), Němec Matthias Maurer.
Samotný modul Nauka k ISS dorazil 29. července po 14letém zpoždění proti původním plánům. Poskytuje spojovací uzel pro pilotované lodě Sojuz a nákladní Progress, umožňuje přečerpávat palivo z nádrží lodí Progress na ISS, řídit orientaci stanice vlastními motory, vyrábět kyslík pro šest lidí a regenerovat vodu z moči.
Ruští kosmonauti zapojili modul Nauka. Před plným zprovozněním je čeká spousta práce
Modul je též vybaven evropským robotickým ramenem ERA, které umožní manipulace na vnější straně orbitální laboratoře bez potřeby pracovních směn posádky v otevřeném vesmíru.